Vzťahy – to je niečo, čo vie byť niekedy naozaj poriadne zložité, no, na druhej strane, väčšina z nás v živote smeruje k tomu, aby mala vzťah. Nadviazanie kontaktu s druhou osobou v sebe zahŕňa veľmi veľa radostí, ale, nebudeme si klamať, aj veľa povinností. A jednou z nich je aj (ne)hovorenie pravdy. Kedy je lepšie vo vzťahu klamať?
Vo vzťahoch sa úprimnosť často považuje za základný kameň dôvery a blízkosti medzi partnermi. Existujú však okamihy, keď pravda môže viac ublížiť než pomôcť, a rozumné mlčanie sa stáva formou ochrany vzťahu i pocitov druhého. Poďme sa pozrieť na situácie, v ktorých by si mal zvážiť, či je naozaj vhodné hovoriť pravdu.
1. Nevyžiadaná kritika vzhľadu
Ak sa tvoj partner opýta, ako mu pristane nový odev alebo účes, a ty pre neho nemáš úprimne pozitívnu odpoveď, zváž, do akej miery bude tvoj názor pre neho prínosný. Môže to dosť ovplyvniť jeho sebavedomie a zraniť jeho city. Prehnaná kritika nemusí byť vždy dobrým riešením.
2. Minulé vzťahy
Podrobnosti o minulých vzťahoch často nie sú relevantné pre súčasný vzťah a môžu viesť k žiarlivosti alebo neistote. Ak sa tvoj partner neopýta priamo, zváž, či je zdieľanie týchto informácií naozaj potrebné.
3. Rodinné tajomstvá
Ak si sa dozvedel o citlivom rodinnom tajomstve, ktoré priamo neovplyvňuje tvoj vzťah, premýšľaj, či nebude lepšie si toto tajomstvo nechať pre seba. Predsa len, z nejakého dôvodu sa to volá tajomstvo. Rešpekt k súkromiu a dôvera môžu byť v tejto situácii cennejšie.
4. Malicherné výhrady
Drobné výhrady k partnerovým zvykom alebo vlastnostiam, ktoré ťa občas iritujú, nemusia byť vždy hodné zmienky. Ak tieto malé veci neovplyvňujú vzťah v zásadnej miere, asi bude lepšie, keď sa s nimi v tichosti svojho vnútra vysporiadaš sám. Každý má chyby a vzájomný rešpekt je cennejší ako neustále výčitky a snahy o nápravu toho druhého.
5. Úprimnosť na úkor podpory
V situáciách, keď tvoj partner prežíva zlyhanie alebo neúspech, je dôležitejšie ponúknuť podporu a pochopenie. Nie, nekompromisné poukazovanie na chyby a nedostatky nepotrebuje počuť, aj keď je tvoj úmysel akokoľvek úprimný. Tvojou úlohou je byť oporou, nie kritikom.
Vo vzťahu je dôležité nájsť rovnováhu medzi úprimnosťou a taktom. Nie všetka pravda musí byť povedaná, ak jej zdieľanie nemá konštruktívny účel alebo by mohla neúmerným spôsobom ublížiť. Múdrosť spočíva v rozpoznaní momentov, keď pravda posilňuje vzťah a keď je lepšie nechať si ju pre seba.