Skadiaľ vlastne pochádza Satan?

Diabol, Satan, Princ temnoty, Belzebub, Moloch, Lucifer. To je niekoľko označení jedného stvorenia. Väčšina z nás sa aspoň s jedným menom už stretla. Ale poznáme všetky príbehy, ktorými je Pán pekla opradený? Britský portál Live Science sa snaží na túto otázku aspoň sčasti odpovedať.


Boj dobra so zlom je ústredným motívom mnohých náboženstiev. Tento motív je prítomný aj v jednom z vôbec najstarších náboženstiev – zoroastriánskom. Toto vierovyznanie považuje za najvyššiu postavu boha Ormazda, ktorý má v sebe obsiahnuté súčasne dve entity: deštruktívného Ashrimana a jeho láskavý náprotivok Spenta Mainyua.

Zdroj: pinterest.com

Celý staroveký svet bol konfrontovaný s koexistenciou dobra a zla. Predpokladalo sa, že božské sily spôsobujú ľuďom príjemný život, zatiaľ čo temné démonické sily sú zodpovedné za zlo v ich živote, tvrdí Live Science.

Judaizmus

V hebrejskej Biblii sa postava démona objavuje iba v knihe Jób. Menovaný bol spravodlivý človek, ktorého Satan pred Bohom označil za bezúhonného len preto, aby sa o neho Boh postaral. To znamená, že, podľa Satana, by sa Jób od Boha odvrátil, keby mu On neprejavil priazeň. Preto Boh na Jóba zosiela skúšky, aby Satanovi ukázal, že Jób je schopný slúžiť Bohu z čistej lásky a úcty, nie len pre svoj osobný prospech. Jób cez všetky skúšky napokon zostáva Bohu verný, a je za to od Boha odmenený niekoľkonásobkom toho, čo stratil, a taktiež dlhým a šťastným životom.

Zdroj: biblia.hu

Kresťanstvo

Takmer každý žiak náboženstva vám na otázku „Kto je Satan?“, odpovie „Padlý anjel“. Avšak tento „pád“ nepopisuje ani Nový zákon, ani kresťanská Biblia. Satan sa objavuje náhle v evanjeliách ako ako pokušiteľ Ježiša, bez akéhokoľvek vysvetlenia či predhovoru, a tak tam aj naďalej ostáva. A azda aj preto kresťanskí teológovia tvrdia, že keď Boh stvoril svet, urobil ho dobrým. To zlé, čo v ňom je, je potom dielom Satana.

Takže to napokon vyzerá tak, že jediné, čo Satan vykonal zle, je fakt, že ostal slobodnou bytosťou, a teda musel byť padnutým anjelom, píše sa ďalej v Live Science.

V Biblii existujú ešte iné zmienky o Satanovi, a ich význam sa líši v množstve interpretácií. Napríklad v Novom zákone je had z Rajskej záhrady zosobňovaný do postavy Satana, hoci v knihe Genesis táto alegória chýba. Je pravdepodobné, že postava hada a Satana môžu byť v tomto prípade vnímané ako symboly, ktoré sa usilujú veriacich primäť k tomu, aby si uvedomili, čo ich čaká, keď nebudú poslušne slúžiť Bohu.

Tak možno, podľa Live Science, konštatovať, že prvý podľahol Satanovmu pokušeniu Adam. Kristus bol potom „druhým Adamom“, ktorý sa však pokušeniu úspešne bránil.

Zdroj: wallpaper-gallery.net

Satan ako nepriateľ

Židovskí Chasidi (chasidizmus –židovský nábožensko-mystický smer, v podstate sa zameriava na spásu sveta), ako vôbec prví, vážne verejne diskutovali o Satanovi.  Chasidom sa vraj nepáčilo ako Rimania, a ich židovskí prisluhovači, vládnu ich krajine. A tak Chasidi, podľa Live Science, vystúpili zo židovskej obce, a začali kázať o konci sveta, kedy Boh potrestá všetkých zlých ľudí, čo znamenalo, že zošle svoj trest na Rimanov a, samozrejme,  Židov, ktorí s nimi spolupracovali.

Chasidi boli radikálni. Vyhlásili, že oni boli po celý čas po boku Boha, zatiaľ čo nepriatelia sa obrátili k „temnej strane“, i keď je možné, že o tom ani nevedeli. Takže odteraz už všetko závisí iba od konfrontácie „Synov Božích“ a „Synov Temnoty“. Nič iné nie je.

Zdroj: cas.sk

Dnes ešte stále dokáže pojem „Satan“ rozdeľovať, či provokovať rôzne komunity ľudí. Keď niekto povie, či napíše: „Satan sa snaží ovládnuť túto krajinu!“, dozaista nemyslí nejakú mýtickú bytosť, ale konkrétnych ľudí. Stretávame sa aj s vyhláseniami, že dokonca „Amerika je jeden veľký Satan.“. Autori takýchto výrokov taktiež nemajú na mysli diabla, ale ľudí, ktorí túto, alebo aj inú, krajinu riadia.

Zdroj: pinterest.com

V histórii, nielen tej dávnej, ostávajú stále stopy, kedy, hoci aj v umeleckom stvárnení, Satan stále „šarapatí“. Stačí si len spomenúť na prípad britského spisovateľa Salmana Rushdieho a jeho knihy Satanské verše, alebo na Litánie k Satanovi od francúzskeho „mága temnoty“ Charlesa Baudelaira.

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Ľudia práve čítajú

Vtipné obrázky žartíkov z kancelárií

Otvoriť článok
Reagujte!
Grr Grr
5
Grr
Fuuj Fuuj
17
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
16
Jeej
Uups Uups
4
Uups
Haha Haha
5
Haha
Woow Woow
41
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 2

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Skadiaľ vlastne pochádza Satan?

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME