Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.11.2023
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Skalný fanúšik Dartha Vadera. V zbierke má 70 000 predmetov s motívom ikonického záporáka

Bill McBride do zbierky investoval vyše 270-tisíc dolárov.


Bill McBride, povolaním raketový inžinier, sa presťahoval z Washingtonu D.C. do nového domova v Texase. Nebolo by na tom nič výnimočné, ak by Bill so sebou nevzal aj svoju unikátnu zbierku 70-tisíc predmetov s motívom Dartha Vadera, aká nemá vo svete obdobu. Správu priniesol portál Upi.

Začiatky

To, čo sa začalo ako sympatie šesťročného diváka k postave z Hviezdnych vojen, asi pred 30 rokmi prerástlo do serióznej zberateľskej vášne. Najväčší fanúšik Dartha Vadera priznáva, že nemilosrdný Sith Lord ho okamžite očaril svojou tajuplnosťou a tým, že bol jednoducho „cool“.

To, že nie je len obyčajný fanúšik, ale zberateľ, si McBride uvedomil už ako malý chlapec. Keď sa išiel hrať s ostatnými deťmi, ktoré si priniesli svoje Star Wars hračky, on svojho obľúbeného Vadera nechal doma – nechcel totiž, aby sa mu poškodil.

Prekvapivo rozmanitá zbierka

Billov domov momentálne zdobia mnohé repliky Vaderovej charakteristickej helmy alebo celého kostýmu, stovky (tisíce?) figúrok, rôzne kresby či plagáty a ďalšie rozmanité predmety. Zberateľovi sa podarilo získať aj originálne kúsky, použité pri tvorbe filmov – ide napríklad o spálenú helmu, ktorú sme videli v Návrate Jediho, alebo viaceré kreslené návrhy kostýmu a scén, v ktorých sa Vader objavil.

Samozrejme, chýbať nesmú ani komické a bizarné predmety. Takými sú napríklad nespočetné kúsky domáceho vybavenia, ktoré zahŕňajú všetko od rohožiek až po hrnčeky. Bill vlastní aj Darth Vader prezervatívy, na ktorých obaloch vidíme slová „Nie som tvoj otec.“

Nie je to lacná sranda

V roku 2005, keď sa McBridova zbierka prvýkrát dostala do hľadáčika médií, majiteľ odhadol, že do nej investoval asi 270-tisíc dolárov (cca 240-tisíc eur). Závratná suma, ktorá medzitým opäť o niečo narástla. Bill priznal, že za najdrahšiu individuálnu položku zaplatil bližšie nešpecifikovanú päťmiestnu sumu.

Na strane druhej, javí sa to ako vynikajúca investícia z ekonomického hľadiska – hodnota kolekcie rapídne stúpa a McBride vraví, že dnes by si už nemohol dovoliť kúpiť vlastnú zbierku.

The World Largest Darth Vader Collection

This rocket scientist has the worlds largest Darth Vader collection. 😲Source: Yahoo Star WarsThe Daily Geek

Posted by Daily Geek Girl on Saturday, November 11, 2017

Z rozhovoru je jasné, že aj napriek svojmu nezvyčajnému hobby McBride nie je žiadny čudák. Jednoducho je to človek, ktorý je verný svojej vášni, rovnaký ako všetci tí, ktorí sa venujú o niečo konvenčnejším koníčkom. Sám pripúšťa, že ak by raz prestal cítiť, že ho zberateľstvo napĺňa, pokojne by sa zbierky zbavil. Zatiaľ to však vôbec nehrozí a najväčšia zbierka venovaná Darthovi Vaderovi stále prináša jej majiteľovi radosť.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.