Utorok 7.12.2021
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

Skamenená kostra najväčšieho triceratopsa sa v Paríži predala za 6,6 milióna eur

Big John je najväčší objavený jedinec tohto druhu.


Skamenenú kostru triceratopsa prezývaného Big John, keďže je najväčším známym jedincom tohto druhu, predali na dražbe v Paríži majiteľovi z USA za rekordných 6,6 milióna eur. Ide o najvyššiu sumu, za akú sa v Európe vydražila fosília dinosaura.

Kostra išla do dražby po takmer rok trvajúcom kompletnom zreštaurovaní v špecializovanom laboratóriu v talianskom meste Terst. Ako informovala agentúra AFP, kostra má na dĺžku osem metrov a nie je úplná: zachovalo sa z nej asi 60 percent, ale lebka je kompletná až na 70 percent. Našla sa v americkom štáte Južná Dakota v roku 2014 a do súčasnej podoby ju zostavovali práve špecialisti v Taliansku.

Profimedia

Vyvolávacia cena za objekt, ktorý sa predal na dražbe v aukčnej sieni Drouot, bola 1,2 až 1,5 milióna eur. AFP dodala, že teraz sa kostra vráti do USA, do súkromnej zbierky nemenovaného kupca, o ktorom aukčná sieň uviedla, že sa do Big Johna „zamiloval“ hneď, ako si ho prišiel pozrieť. Kupujúci v dražbe porazil desiatich iných záujemcov, pričom najmä traja zvýšili cenu v posledných minútach aukcie.

Profimedia

Múzeá boli z dražby prakticky vylúčené už na samom začiatku pre vysokú vyvolávaciu cenu.„Nemôžeme sa zapojiť,“ uviedol pred aukciou Francis Duranthon, riaditeľ prírodovedného múzea vo francúzskom meste Toulouse. Vysvetlil, že počiatočná očakávaná cena predstavovala 20 až 25 rokov jeho akvizičného rozpočtu. Podľa AFP stále existuje šanca, že kupujúci bude ochotný kostru požičať múzeu alebo galérii, aby si ju mohla prezrieť aj širšia verejnosť.

Big John žil v období vrchnej kriedy, poslednej éry dinosaurov, na Laramidii – veľkom ostrovnom kontinente, ktorý sa rozprestieral od dnešnej Aljašky až po Mexiko. Uhynul v záplavovej oblasti, pochovaný v bahne, vďaka čomu sa veľmi dobre uchoval. Zranenie rohu v blízkosti jeho lebky naznačuje, že sa zaplietol aspoň do jednej nepeknej bitky. Triceratops patrí medzi najvýraznejšie dinosaury pre svoje tri rohy na hlave – jeden pri nose a dva na čele –, vďaka ktorým aj má svoj názov v latinčine.

Cena, za ktorú sa Big John predal, je ešte stále ďaleko od rekordu – 31,8 milióna dolárov – zaplatených minulý rok v New Yorku za 67 miliónov rokov starú kostru Tyrannosaura rexa.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť