Každý, kto chodil do školy v tomto storočí, si určite všimol, že učitelia väčšinou neradi vidia mobilné telefóny v rukách žiakov. Často ich vnímajú ako zbytočné rozptýlenie alebo vstupnú bránu do sveta nerestí. Jedna škola proti neustálemu tiktokovaniu jej žiakov zakročila originálnym spôsobom – odstránila zrkadlá z toaliet, píše Business Insider.
Žiadne zrkadlá = žiadne tiktoky
„V priemere žiaci navštevujú toalety 3- až 4-krát denne. Niektorí sa na ne vypýtajú aj častejšie a trávia tam päť minút alebo aj viac,“ znie vyjadrenie školy Southern Alamance Middle School v Severnej Karolíne, ktoré bolo zaslané rodičom žiakov. Niektoré deti boli schopné WC počas vyučovania navštíviť až deväťkrát.
Škola zistila, že dôvodom častého chodenia na WC v mnohých prípadoch nebolo vykonávanie potreby, ale natáčanie videí na TikTok. Žiaci sa natáčali pred zrkadlami a ich odstránenie viedlo k dramatickému poklesu počtu návštev toaliet. Môžeme s istotou tvrdiť, že stratou niekoľkých videí, ktoré by denne natočili žiaci, svet o nič hodnotné neprišiel.
Mobily nechceli zakázať
Škola mohla k situácii pristúpiť aj omnoho radikálnejšie a rovno plošne zakázať mobilné telefóny v priestoroch školy. K tomuto kroku nedošlo hneď z niekoľkých dôvodov. Ide napríklad o to, že vďaka telefónom môžu deti udržiavať neustály kontakt s rodičmi, čo zvyšuje ich bezpečnosť.
Southern Alamance Middle School pristupuje k digitálnym technológiám ako k niečomu, čo dnes už neoddeliteľne patrí k životu. Zakazovať ich nemá zmysel, a preto sa škola skôr usiluje viesť žiakov k tomu, aby sa s týmito zariadeniami naučili pracovať zodpovedne.
V USA viaceré štátne inštitúcie zakázali používať TikTok svojim zamestnancom. Dôvodom sú obavy o bezpečnosť vychádzajúce z toho, že ide o čínsku aplikáciu, ktorá zbiera obrovské množstvo používateľských dát a potenciálne by sa dala zneužiť na sledovanie. TikTok bol tiež zablokovaný na sieťach mnohých škôl a univerzít, pretože je považovaný za niečo, čo predstavuje zbytočné rozptýlenie a nemá využitie vo vzdelávacom procese.