Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 29.3.2023
sk
Miroslav
cz
Taťána, Táňa
, Tatiana

Máš rád matematiku? Ak áno, dobre pre teba, ale faktom ostáva, že väčšina z nás tento predmet v škole nemohla vystáť. Tých citlivejších možno prekombinované matematické príklady dodnes budia zo snov. Na internet sa ale dostala otázka z čínskeho testu určenom pre piatakov (teda deti vo veku okolo 11 rokov). A tá je na prvý pohľad skutočne bizarná. Ako uvádza aj portál LADbible, jej znenie zamotalo hlavu ľuďom na celom svete.

Otázku dostali študenti školy v čínskom okrese Shunqing a znela: „Ak je na lodi 26 oviec a 10 kôz, koľko rokov má kapitán?“ Nemusíš byť práve génius, aby ti došlo, že na túto otázku neexistuje jediná správna odpoveď. To ale neznamená, že by sa o jej vyriešenie ľudia nepokúsili.

Shutterstock

Ako odpovedali deti?

Deti, ktoré test s otázkou dostali, sa s ňou popasovali celkom dobre. Jeden žiak napísal: „Kapitán má minimálne 18 rokov, pretože na to, aby mohol riadiť loď, musí byť dospelý.“ Dobrá odpoveď, čo povieš? Ďalší napísal: „Kapitán má 36 rokov, pretože 26+10 je 36 a kapitán chcel, aby počet oviec a kôz zodpovedal jeho veku.“ To je tiež vcelku pozoruhodná a kreatívna odpoveď. Ale našli by sme aj takých, ktorí rovno priznali: „Neviem, koľko rokov má kapitán. Túto úlohu neviem vyriešiť.“

Novinári z BBC ale uviedli, že táto zdanlivo nezmyselná otázka nie je žiadnou chybou, ale premysleným príkladom, ktorý má v študentoch podnietiť kritické uvažovanie. Dotyčná škola testom podľa vlastných slov chcela deti prinútiť, aby „mysleli individuálne“. V oficiálnom vyhlásení tiež uviedli, že študenti v Číne majú slabé kritické myslenie v súvislosti s matematikou, čo bolo motiváciou pre tento test.

Shutterstock

Používatelia na internete metódu chválili, ale aj kritizovali

Táto metóda sa na internete stretla so zmiešanými reakciami. Na jednej strane boli ľudia, ktorí pre ňu neprejavili príliš veľa pochopenia. Vyhlásili, že otázka nedáva ani ten najmenší logický zmysel. Ako sa teda mohla ocitnúť v teste z takej exaktnej vedy, akou je matematika?

Našli sa ale aj takí, ktorí tvrdili, že cieľom bolo práve to, aby sa študenti nad tou otázkou zamysleli. A to sa podľa nich podarilo. „Tá otázka núti dieťa vysvetliť jeho myslenie a dáva mu tiež priestor byť kreatívnym,“ napísal jeden z nich. „Podobných otázok by v testoch malo byť viac.“

Shutterstock

Do debaty sa zároveň zapojil aj používateľ, ktorý otázku zobral sakramentsky vážne a podľa vlastných slov prišiel so správnou odpoveďou. „Spoločná váha 26 oviec a 10 kôz je 7 700 kilogramov, súdiac podľa priemernej váhy jedného zvieraťa,“ napísal. „Ak v Číne riadite loď, ktorá má náklad viac ako 5-tisíc kilogramov, potrebujete získať povolenie na päť rokov. Minimálny vek na získanie tohto povolenia je 23 rokov, čiže kapitán má minimálne 28 rokov.

Tak čo? Dáva ti to zmysel?


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje