Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 24.3.2023
sk
Gabriel
cz
Gabriel

Školské bufety na Slovensku čakajú radikálne zmeny. Tieto jedlá a nápoje si v nich už žiaci nekúpia

Môže za to nová vyhláška, ktorá bojuje proti nezdravým jedlám.


Školské bufety už nebudú ako predtým, keďže sa ich dotkla nová vyhláška. V nej sa píše o tom, čo už nemôžu bufetári predávať žiakom počas prestávok v škole. Obmedzenia sa dotkli sladkostí, čipsov, ale aj fastfoodových jedál, akými sú hot-dogy či hamburgery. Práve o ne mali študenti pomerne veľký záujem, informuje Markíza.

Aký je účel novej vyhlášky? Štát chce, aby sa žiaci aj týmto spôsobom naučili zdravšie stravovať. Bufetárov však nové pravidlá prekvapili a netaja sa obavami, či vôbec prežijú. Odvčera si aj napriek nespokojnosti musia zvykať na nové pravidlá. Vyhláška jasne určuje, čo sa smie a čo sa nesmie predávať.

Mohlo by ťa zaujímať:

Tomuto typu vodičákov na Slovensku čoskoro skončí platnosť. Ak ho máš, musíš si ho vymeniť

Štát im dáva čas

Štát sa snaží o zdravšiu ponuku jedál v bufetoch. Chce v nich vidieť ovocie, jogurty či celozrnné pečivo. Naopak, zákaz dostali presladené nápoje, ale aj fastfoodové jedlá – chlieb vo vajci, vyprážané jedlá alebo praženica. K sladkostiam a chipsom je vyhláška o niečo miernejšia. Ak je ich v ponuke menej ako polovica z celého sortimentu, môžu sa predávať, uvádza Markíza.

Samotná vyhláška bufetárov zaskočila, pretože si väčšina z nich vôbec nevšimla, že sa schyľuje k nejakým zmenám. O podobné obmedzenia sa štát pokúšal už pred siedmimi rokmi, po veľkej kritike však vyhlášku stiahli. Hygienici ale upokojujú, že bufety zatiaľ nebudú trestať vysokými pokutami. Najskôr budú obchodníkov na prešľapy upozorňovať len napomenutím.

žiaci, študenti, Slovensko, stravovanie, jedlo, hot-dog, nezdravé jedlo
Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje