Skráť si čakanie na nový diel Ramba a pripomeň si s nami predchádzajúce diely série

V minulých rokoch sme sa dočkali už štyroch dielov plných akcie a drsných hlášok. Ktorý z nich máš najradšej?

Zdroj: Balboa Productions (úprava redakcie)

Očakávaný piaty diel kultovej akčnej ságy o vojnovom veteránovi Johnovi Rambovi vstúpi už v týchto dňoch do slovenských kín. Nie je teda od veci pripomenúť si predchádzajúce diely série a pozrieť sa, ako k nim pristupovala vtedajšia kritika.

1. Rambo (1982)

Príbeh Johna Ramba sa začal písať v roku 1982. Film režíroval Ted Kotcheff a vychádzal z románu Davida Morella. Ramba sme spoznali ako veterána vietnamskej vojny, ktorý bojuje s démonmi minulosti a má problémy zaradiť sa do spoločnosti. Policajti ho jedného dňa zatknú, ale Rambovi sa podarí utiecť a svojim prenasledovateľom pripraví ešte poriadne horúce chvíle.

Snímka sa v čase svojho uvedenia stretla skôr s rezervovanými reakciami, ale diváci si ju rýchlo obľúbili. S odstupom rokov sa k Rambovi začali pozitívnejšie stavať aj kritici a dnes ho označujú za zaslúženú klasiku akčného žánru.

2. Rambo II (1985)

Na úspech jednotky sa pokúsil v roku 1985 nadviazať George P. Cosmatos. Do hlavnej úlohy sa vrátil overený Sylvester Stallone, ktorého John Rambo si na začiatku filmu odpykával trest vo federálnom väzení. Americká armáda ho však vyšle na nebezpečnú misiu do vietnamskej džungle. Film bol aj tentokrát obrovským finančným úspechom a priaznivci akčného žánru naň dodnes nedajú dopustiť.

Je však tiež faktom, že kritici snímku zvozili pod čiernu zem a odniesla si aj štyri Zlaté maliny. Napriek tomu ide o kultovú záležitosť, ktorá dodnes funguje a dokáže baviť. Skutočný zlom v kvalite tak nastal až v prípade tretieho dielu.

3. Rambo III (1988)

Tretí diel Ramba vzal pod svoje režisérske krídla Peter MacDonald, v zásade netalentovaný béčkar. Výsledok tomu aj zodpovedal. Rambo sa vo filme vydal do okupovaného Afganistanu, odkiaľ mal zo sovietskeho zajatia vyslobodiť svojho bývalého veliteľa.

Film bol opäť solídnym finančným úspechom, ale kritici ho (tentokrát zaslúžene) odpísali. Aj medzi fanúšikmi panuje všeobecný konsenzus, že tretí Rambo je jednoznačne najslabším dielom série. Sylvester Stallone si za svoj výkon síce odniesol Zlatú malinu, ale nakoniec je to práve on a jeho postava, kto to celé drží nad vodou.

4. Rambo: Do pekla a naspäť

Reputáciu celej sérii opäť napravil štvrtý diel, ktorý vznikol až po dlhých dvadsiatich rokoch, a síce v roku 2008. Stallone tentokrát neponechal nič na náhodu a snímku aj sám zrežíroval a spolupracoval na scenári. Johna Ramba tentokrát udalosti zaviali do vojnou decimovaného Myanmaru (Barmy). Práve tu musí pomôcť istej skupine misionárov. A nezaobíde sa to bez preliatej krvi.

Snímka síce kriticky nejako závratne nehviezdila, ale diváci s ňou boli viac než spokojní. Podarilo sa jej tiež solídne zarobiť. Rambo: Do pekla a naspäť je vydareným akčným filmom, ktorému sa elegantne podarilo nadviazať na všetko dobré, čo táto séria stelesňovala. Fanúšikovia sa dočkali solídnej porcie akcie a zábavy.

Pevne veríme, že piaty diel latku kvality nepodlezie. Presvedčíme sa o tom už 19. septembra 2019.

Zdroj: en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Hasiči sa podelili o chvíle, keď museli ľudí zachraňovať zo skutočne bizarných situácií

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME