Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 11.2.2025
sk
Dezider
cz
Božena, Dezider

Skrátený pobyt vo väzení za každú prečítanú knihu. Netradičný projekt dáva väzňom novú šancu

Po každej prečítanej knihe ale musia zvládnuť sofistikovaný test.


Pobyt vo väzení väčšinou nie je taký dramatický a dynamický, ako ho zobrazujú filmy. Veľakrát nemáš čo robiť a nekonečné dni ti môžu priviesť pocit, akoby si vo väzení mal stráviť celú večnosť. Ako ale informuje web Dnes24, v Uzbekistane sa objavil návrh, ktorý môže celý tento koncept zmeniť. Väzni sa totižto môžu ponárať do čítania kníh, vďaka čomu si môžu svoj trest drasticky znížiť. Kratší pobyt za mrežami vďaka Tolstojovi a iným klasikom? Múdrejší čítajúci väzni? Prečo nie?

Zákonom, ktorý umožňuje väzňom skrátenie trestu o niekoľko desiatok dní za každú úspešne zvládnutú knihu, sa inšpiruje stále viac a viac krajín. Treba vyznačiť, že v klasických knihách sa skrýva omnoho viac poučných téz o morálke, etike a správnom vedení života, než ti dokáže dať akýkoľvek kouč. Návrh vypracovala druhá najsilnejšia strana v krajine, podľa ktorej by si väzni mohli každý rok znížiť svoj trest až o 30 dní.

Podmienkou by bola nutnosť vybrať si knihu zo starostlivo vyberaného zoznamu schváleného úradmi. Následne by taktiež bolo potrebné absolvovať skúšku, ktorou väzni preukážu svoju znalosť o prečítanom diele. Hlavným jadrom testu sa stanú myšlienky diela a obsah. Každá prečítaná kniha s úspešným testom sa pre väzňa premení v tri dni zníženého trestu.

Za jeden rok budú môcť prečítať maximálne 10 kníh, vďaka čomu si za rok skrátia trest o celý jeden mesiac. Návrh má veľké ambície. Okrem zníženia počtu odsúdených sa zameria aj na vzdelávanie samotných väzňov a ich osobnému rozvoju. Čítajúci väzni by sa podľa Uzbekistanských úradov mohli stať inšpiráciou pre ďalšie krajiny.

Čítajúci väzni nie sú až takou novinkou

Uzbekistan nepredstavuje jedinú krajinu, ktorá sa s týmto zákonom asociuje. Programy veľmi podobného rázu fungujú aj v iných častiach sveta. V Brazílii si väzni od roku 2012 môžu čítať knihy, na ktoré majú 30 dní a potom musia spracovať ich zhrnutie.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako oslávia Silvester slovenskí väzni, medzi nimi aj Kočner či Černák? Čaká ich špeciálne menu i program

Brazílsky model pochválila aj organizácia Unesco, ktorá uviedla, že brazílsky väzenský systém sa „snaží rehabilitovať odsúdených tým, že im pomáha rozvíjať sa v kritických, kreatívnych a informovaných čitateľov“.

Podobným systémom sa môže pýšiť aj Kazachstan. Ten zaviedol tento systém v roku 2021 a niečo podobné sa objavilo aj v Rusku. Tam väzni čítajú hlavne klasické národné literárne diela.

Shutterstock

Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.