Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

Skratka k osvieteniu? Budhistickí mnísi boli zadržaní za užívanie pervitínu

Dva menšie chrámy zostali opustené.


Mnoho Európanov má vo zvyku idealizovať si náboženstvá ďalekého východu a stavať ich do kontrastu s kresťanskými cirkvami, s ktorými sa spájajú mnohé škandály. Je to však úplne mylný pohľad, pretože chybujú i duchovní východu – napríklad aj medzi budhistickými mníchmi sa vyskytujú prípady korupcie, násilia, vrážd či pašovania drog.

Prekvapivé odhalenie

Ako píše Washington Post, veľkú škvrnu na povesti thajských budhistických mníchov zanechala nedávna protidrogová razia. V regióne vzdialenom asi 200 kilometrov od Bangkoku polícia zistila, že celé osadenstvo malého chrámu fičalo na pervitíne. K zadržanej štvorici mníchov sa pridali ďalší dvaja z neďalekého chrámu.

budhistický mních, užívanie drog, pervitín
Profimedia

Úrady odhalili závislých mníchov na základe tipov od obyvateľov. Mnísi sa vraj správali nejako nezvyčajne a zanedbávali čistotu. Po zadržaní sa niekoľkí z nich priznali, že sú dlhodobo závislí. Cez pervitín asi cesta k osvieteniu naozaj nevedie…

Dva chrámy zostali bez personálu, ktorý bol odvedený na protidrogové liečenie. Našťastie sa prihlásili mnísi z iných kláštorov, ochotní postarať sa o tieto priestory.

Zlý imidž

Historicky sa budhistickí mnísi tešia veľkému rešpektu – je zvykom uvoľňovať im miesto v hromadnej doprave a darovanie jedla mníchom je považované za dobrý skutok, ktorý prináša šťastie. Hlavne na vidieku sú vnímaní ako morálne vzory a niekto, kto má vždy po ruke nejakú dobrú radu. V praxi však platí, že aj oni sú len ľudia a dopúšťajú sa prehreškov rovnako ako menej osvietená časť obyvateľstva.

budhistický mních, užívanie drog, pervitín
Profimedia

V Thajsku žije asi 300-tisíc mníchov a verejnosť sa pravidelne dozvedá o rôznych priestupkoch a zločinoch, ktoré spáchali. Svätí muži nie sú vždy svätí a na konte majú všetko možné, od šoférovania pod vplyvom alkoholu, predávania tvrdých drog deťom až po vraždy.

Rozsiahly záťah

Viaceré miesta v juhovýchodnej Ázii v súčasnosti čelia epidémii syntetických drog. Za hlavný dôvod sa dá považovať nestabilita a pretrvávajúce boje v Mjanmarsku, ktoré sa rozpútali po prevrate vo februári 2021. Laos, Thajsko a Mjanmarsko zaplavili metamfetamíny nazývané yaba.

budhistický mních, užívanie drog, pervitín
Profimedia

Podľa Washington Post súvisí rozsiahly protidrogový záťah, ktorý odchytil pervitínových mníchov, s tragickým prípadom zo začiatku októbra. Bývalý policajt, ktorý bol prepustený kvôli užívaniu drog, spustil paľbu v škôlke, v dôsledku čoho prišlo o život viac ako 20 detí.

Páchateľ zabil členov svojej rodiny aj seba. Napriek tomu, že polícia nepotvrdila priamy súvis medzi streľbou a užívaním drog, vláda rozhodla o tvrdom postupe proti dílerom a užívateľom ilegálnych substancií a pristúpila k početným raziám.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť