Skratky a frázy, ktoré sa kedysi používali a teraz ich nahradili iné

Až ti bude trápne, keď si spomenieš, ako si kedysi rozprával.

Zdroj: Julián Gentilezza, Unsplash / Kev Costello, Unsplash

Rovnako, ako sa vyvíjajú rôzne módne trendy, tak sa vyvíja aj jazyk a slangové výrazy, ktoré ľudia používajú. Je úplne prirodzené, že slangy, ktoré používali naši starí rodičia, sú pre mnohých z nás doslova smiešne. A práve starí rodičia alebo aj rodičia veľakrát nerozumejú rôznym frázam a skratkám, ktoré používa mladá generácia.

Možno si už aj stihol zabudnúť na rôzne frázy a skratky, ktoré sa objavovali v našej každodennej reči. Teraz ich nahradili úplne nové výrazy.

Deti deväťdesiatych rokov pochopia

Ako veľmi rýchlo prídeš na to, že sa niekto nenarodil po roku 2000? Možno práve vďaka tomu, že z úst vypustil slová ako cool alebo YOLO. Naozaj len málokto momentálne povie, že je niečo cool. Kedysi bolo však takmer všetko cool. Hláška YOLO zas vyjadrovala našu bezprostrednosť a užívanie si prítomného momentu.

Veľmi obľúbené boli aj skratky OMG, LOL, JJ ako znak súhlasu, prípadne alternatíva NJ. Akonáhle prišiel trend fotenia sa cez prednú kameru, tak sme si všetci museli robiť selfíčka, ktoré sme následne vešali na fejsbúčik. Samozrejme, fón bol kedysi menej používaný, ako je tomu teraz.

Doug Maloney, Unsplash

Keď si si to u kamoša pokašľal, tak si to skúsil bežným soráč. Akonáhle ste sa udobrili, tak ste mohli ísť na žúr prípadne diskošku. Možno ste tam zažili nejaké haluze alebo halušky, čo znamenalo, že ste mali nejaký vtipný alebo nezvyčajný zážitok.

Občas sa stalo, že tvoj kamarát nechápal, o čom hovoríš, preto si mu hovoril, že je brzda. Prípadne si ho mohol ešte častovať slangmi ako vymletý alebo vytretý. 

Deti deväťdesiatych rokov prestávajú chápať

Momentálne sa už objavili v našej reči úplne nové frázy a skratky. Napríklad YOLO nahradilo FOMO, teda “fear of missing out“. S príchodom sociálnych sietí a ich popularity vznikol aj slang a skratky s nimi veľmi úzko prepojené. Napríklad, môžeš počuť veľakrát slovo storka, ktorá označuje príbeh na Instagrame. Aj samotné platformy dostali slangové výrazy, ako napríklad instáč alebo fejsbučik.

Priscilla Du Preez, Unsplash

Čo sa Instagramu týka, často tam nájdeš fotografie s kľúčovými slovami, ktoré majú názov hashtag, hovorovo “hešteg“ prípadne “teg“. Práve veľmi obľúbeným hashtagom je skratka TBT, čo znamená throwback Thursday“ alebo “time back to“, teda niečo ako naspäť v čase. Rozhodne cítiť v slangu mladých momentálne veľký vplyv angličtiny. Môže sa stať, že budeš decká počuť hovoriť slovíčka ako flexiť, flausiť a alebo hajp. 

Okrem rôznych slangových výrazov sa do našej reči dostali viaceré anglické výrazy, ako napríklad followeri, teda sledovatelia. Potom sú tu však také, ktoré nemajú úplne presný ekvivalent v slovenčine. Napríklad slovo fancy, crush, small talk alebo fráza Netflix & chill.

Thought Catalog, Unsplash

Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
33
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
7
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
4
Haha
Woow Woow
7
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Francúzska tlačová agentúra uverejnila svoje najlepšie snímky za posledné obdobie


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME