Štvrtok 28.10.2021
sk
Dobromila
cz
Den vzniku samostatného československého státu

O tom, ktorý horor patrí k tým vôbec najdesivejším, by sa dalo veľmi dlho diskutovať. Takáto debata je ale vždy nutne subjektívna. Jednoducho, to, čo desí jedného človeka, nemusí nutne desiť aj druhého. Hororov máme navyše neuveriteľne veľa, takže nejako objektívne ich zhodnotiť snáď ani nie je možné.

Stránka Buzz Bingo sa však o to do istej miery pokúsila. Jej redaktori sa rozhodli, že na vzorke 10 divákov zmerajú výšku srdcového tepu, adrenalínu a počet zľaknutí pri sledovaní rôznych hororových filmov. Na základe toho potom určili finálovú desiatku hororov, ktoré by mali patriť k tým najdesivejším.

Pri pohľade na konečnú desiatku možno len nechápavo pozdvihneš obočie, keďže v nej nájdeme aj niekoľko priemerných či rovno podpriemerných snímok. Na druhej strane sa v nej ale našlo miesto aj pre skutočne kvalitné žánrovky. Sú ale naozaj najstrašidelnejšie? Na túto otázku si bude musieť odpovedať asi každý divák sám.

10. Kliatba domu slnečníc

Horor Kliatba domu slnečníc natočil režisérsky tandem Danny Pang a Oxide Pang Chun. Príbeh sa točí okolo rodiny Solomonovcov, ktorí sa nasťahujú na slnečnicovú farmu. Tajomná stavba ale začne veľmi rýchlo negatívne vplývať na ich psychiku. Snímka u kritikov príliš nehviezdila a pozbierala skôr negatívne recenzie.

Pokiaľ ale hľadáš nenáročnú žánrovú jednohubku so skvelou Kristen Stewart v hlavnej úlohe, tak by film možno stál za skúšku.

9. Extraterrestrial

Sci-fi horor Extraterrestrial natočil Colin Miniham. V centre príbehu je tentokrát partia mladých ľudí, ktorí sa vyberú užiť si výlet do odľahlej chaty. Lenže, čo čert nechcel, práve vtedy sa objavia mimozemšťania a začína sa boj o život. Extraterrestrial si odniesol v zásade negatívne recenzie, hoci o úplnú katastrofu nejde. Snímka má miestami slušnú atmosféru a ubehne celkom rýchlo.

8. Resident Evil: Posledná kapitola

Hororová sci-fi séria Resident Evil týmto filmom dospela k svojmu vrcholu, a už bolo veru načase. Opäť je hlavnou hrdinkou drsná Alice (Milla Jovovich), ktorá sa spolu s oddanými priateľmi musí pripraviť na finálny súboj nielen so zombíkmi, ale aj s predstaviteľmi spoločnosti Umbrella Corporation.

Režisér Paul W. S. Anderson nenatočil po stránke kvality nič výnimočné, ale finančne sa filmu darilo viac než dobre (dokonca v tomto ohľade patrí k najúspešnejšiemu dielu série). Pokiaľ si teda sériu sledoval, tak je Posledná kapitola asi povinnosťou. Treba tiež ale povedať, že na celej ságe už cítiť únavu, a je jasné, že tvorcovia už melú z posledného. Niekomu to ale iste aj tak bude stačiť.

7. The Banshee Chapter

Zaujímavý horor The Banshee Chapter natočil Blair Erickson. Hlavnou hrdinkou je reportérka Anne (Katia Winter), ktorá pátra po svojom nezvestnom priateľovi. Anne postupne nachádza stále znepokojivejšie dôkazy o tom, že CIA vykonáva nelegálne a nebezpečné experimenty na ľuďoch.

Snímka sa voľne inšpirovala poviedkou From Beyond od H. P. Lovecrafta a nedopadla vôbec zle! Odniesla si, viac-menej, pozitívne recenzie a rozhodne stojí za pozretie. Má zaujímavý príbeh a hustú atmosféru.

6. Sinister

Výborný horor Sinister natočil talentovaný Scott Derrickson. Hlavným hrdinom je spisovateľ Ellison Oswalt (Ethan Hawke), ktorý v podkroví svojho nového domu objaví znepokojivé filmové pásy, na ktorých sú zachytené záhadné vraždy. To je však len začiatok hrôzy, ktorej bude vystavený.

Sinister je výborne natočený kúsok s ťaživou temnou atmosférou a skvelým Ethanom Hawkom v hlavnej úlohe. Film bol navyše veľkým finančným úspechom a vcelku obstojného prijatia sa mu dostalo aj od kritikov. Rozhodne stojí za pozornosť!

5. Hrôza v Connecticute 2: Duch Georgie

Hrôzu v Connecticute 2 natočil Tom Elkins. Prvý diel sa stretol s celkom solídnym úspechom, takže prečo sa nepokúsiť nadviazať naň? Opäť tu máme ničnetušiacu rodinku, ktorá sa prisťahuje do prekliateho domu a veľmi rýchlo na vlastnej koži pocíti silu paranormálnych javov.

Snímka ako taká na prvý diel nedosiahla, ale stále ide o relatívne schopne natočené pokračovanie. Milovníci duchárčín by mali byť spokojní.

4. Annabelle 2: Stvorenie zla

Čo si budeme hovoriť, prvý diel hororu Annabelle za veľa nestál. Druhého dielu tohto spin-offu V zajatí démonov sa už však chopil talentovaný David F. Sandberg, a razom z toho bola iná pesnička! Príbeh sa točí okolo výrobcu bábik Samuela Mullinsa (Anthony LaPaglia), ktorý spolu so svojou ženou Esther (Miranda Otto) prijme do svojho domu rádovú sestru Charlotte (Stephanie Sigman) a šesť sirôt.

Veľmi rýchlo však do deja zasiahne aj démonická bábika Annabelle. Annabelle 2: Zrodenie zla je kvalitne natočený, herecky obstojný a atmosférický kúsok, ktorý by fanúšikov poctivých duchárčín rozhodne nemal sklamať. Kritici boli tiež viac než spokojní a Annabelle 2 zaznamenala aj veľký finančný úspech.

3. V zajatí démonov 2

Aj druhého dielu V zajatí démonov sa chopil skúsený James Wan a opäť z toho vyliezol horor, ktorý stojí za to vidieť. Tentokrát sa vyšetrovatelia paranormálnych javov Ed (Patrick Wilson) a Lorraine (Vera Farmiga) Warrenovci vydajú do Londýna, kde sa snažia pomôcť slobodnej matke a jej dvom dcéram, ktoré sú údajne trýznené nadprirodzenými silami. Je to ale naozaj tak?

Wanovi sa podarilo nadviazať na výbornú jednotku veľmi dobre. Hoci dvojka je možno o kúsok slabšia, stále ponúka viac než solídnu dávku atmosférického strašenia. Ak si nevidel, rozhodne by si to mal napraviť.

2. Hrôza v Connecticute

Na druhej priečke údajne najdesivejších hororov skončila snímka Hrôza v Connecticute od Petera Cornwella. Jej druhý diel, napokon, v rebríčku tiež môžeš nájsť. Prvý diel vychádza zo skutočných udalostí a rozpráva príbeh rodiny, ktorá sa po presťahovaní do nového domu stane terčom paranormálnych síl.

Iste, príbehovo nejde o žiadnu slávu, ale film samotný je vcelku vydarený. Kritici síce filmom nadšení neboli, ale diváci boli o niečo ústretovejší. V zásade sa dá povedať, že ide o celkom slušnú žánrovú jednohubku. Nič viac, nič menej.

1. Insidious

A čo prvé miesto? Na to sa dostal výborný horor Insidious od Jamesa Wana. Ten síce na prvý pohľad pracuje s ošúchanými motívmi, ale zároveň ich mierne rozvíja a inovuje. Máme tu tak opäť rodinku, ktorá sa nasťahuje do nového domu, kde sa dejú podivné veci. Skutočný problém ale nastane, keď jeden zo synov upadne do kómy.

Insidious je zaujímavo napísaný, atmosférický a herecky kvalitný (Patrick Wilson či Rose Byrne) kúsok, ktorý si právom odniesol pozitívne recenzie a na box office utŕžil parádnych 99,5 milióna dolárov (oproti skromnému rozpočtu 1,5 milióna dolárov).

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť