Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 1.10.2023
sk
Arnold
cz
Igor
Zdroj: ©Shutterstock

Skúsení šoféri sa podelili o nepísané pravidlá na cestách, ktoré treba naučiť aj nováčikov

Toto by si mali začínajúci vodiči zapísať za uši.

Pre mnohých začínajúcich vodičov je šoférovanie desivé. Predsa len, doposiaľ si jazdil tak maximálne na bicykli, a zrazu máš na starosti tonový stroj, ktorý vie napáchať podstatne väčšie škody ako jedno odreté koleno. Dodržiavať predpisy je dobrý začiatok, no nemalo by to pri nich končiť.

Ako podotkli títo skúsení šoféri z Redditu, na cestách platia aj nepísané pravidlá. V nedávnom vlákne zhrnuli zopár tých najdôležitejších, tak si ich teda poďme prečítať.

1. Snaž sa dať okolitým šoférom toľko informácií o ďalšom smere svojej jazdy, koľko len môžeš. Vyhodiť smerovku, aj keď stojíš v odbočovacom pruhu, nie je protizákonné. Práve naopak – pri tom, koľko blbcov dnes jazdí, je to vítané.

2. Zachovaj si chladnú hlavu. Hnev za volantom ťa môže stáť život.

3. Keď som dostal vodičák, môj otec mi povedal: „Na ceste si musíš dávať pozor na päť áut. Na to, čo je priamo pred tebou, na to, čo je za tebou, na to, čo je napravo, na to, čo je naľavo, a na to, ktoré sa vynorí odnikiaľ.“ Najlepšia rada, akú som dostal.

4. Pred tým, ako sa pokúsiš zaradiť medzi autá na diaľnici, zrýchli na ich tempo. Zaraďovanie sa má byť plynulý proces, takže nečakaj, že niekto spomalí, aby ťa pustil.

rady skúsených šoférov, nepísané pravidlá na ceste, začínajúci vodič
Shutterstock

5. Zelená na semafore znamená, že je legálne ísť – nie, že je bezpečné ísť. Pre istotu sa rýchlo pozri doľava, doprava. Nikdy nevieš, aký magor sa rozhodne prefrčať cez červenú.

6. Nebuď milý, buď predvídateľný. Nezastav uprostred hlavnej cesty, aby si pustil niekoho, kto sa pripája z vedľajšej. Ten jeden vodič to možno ocení, ale ďalšia desiatka za tebou, čo musela prudko stúpiť na brzdu a ledva to ustála, ťa bude v duchu preklínať.

Otrava alkoholom nie je problém tínedžerov. V štatistikách prevyšujú starší

Odporúčame prečítať:

Otrava alkoholom nie je problém tínedžerov. V štatistikách prevyšujú starší Slováci

7. Krátke zatrúbenie znamená „hej, dávaj pozor“ nie „nas*r si, ty kretén“. Neber to osobne.

8. Nelep sa nikomu na zadok, tým dupľom, ak to je dodávka alebo, nedajbože, nákladiak. Veľa vodičov si neuvedomuje, že čím väčšie auto, tým dlhšie mu trvá zabrzdiť. Musí začať brzdiť skôr ako osobné auto, a keď to auto za ním – ktoré, mimochodom, ani nevidí – nečaká, môže to dopadnúť veľmi škaredo.

rady skúsených šoférov, nepísané pravidlá na ceste, začínajúci vodič
Shutterstock

9. Nedovoľ, aby na tvojom náhrobnom kameni stálo: „Tu leží muž, ktorý sa riadil pravidlom pravej ruky.“ Veľa šoférov porušuje pravidlá, a aj keď si v plnom práve ísť, stále musíš byť ostražitý.

10. Pokiaľ sa ti lepí na zadok jedno auto, problém je v ňom. Pokiaľ sa ti lepí na zadok desať áut, problém je v tebe.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.