Moonage Daydream
Moonage Daydream z roku 2022 je autorským dokumentom o… kom? Predsa o svetovej hviezde Davidovi Bowiem. Legendárny spevák, muzikant, herec a všeobecne výstredný majster každého umeleckého remesla si zaslúžil dosť fantazmagorický dokument, určite si povedali tvorcovia, keď sa zamysleli nad jeho tvorbou. A je to tak. Vystihnúť esenciu Bowieho osobnosti obyčajným dokumentom by bolo nemožné.
Tento dokument sa vydáva správnou cestou a vykresľuje Bowieho život za pomoci pestrofarebných surrealistických vízií, v ktorých sa prelievajú skutočné výpovede, fiktívne scény a zábery z jeho koncertov. Je to jedna veľká smršť nápadov a emócií – podobne, ako keď Bowie robil čokoľvek, aj keď len kráčal.
Titicut Follies
Titicut Follies z roku 1967 je trocha netradičným filmom. Nejde v ňom o žiadny špecifický a komplikovaný spôsob podávania informácií, a vlastne ani nerieši nejakú špecifickú tému. Legendárny režisér Frederick Wiseman a jeho originálny autorský štýl spočíval v tom, že natáčal filmy bez akéhokoľvek zásahu do reality. V podstate iba postavil kameru a nechal skutočnosť, aby sa mu rozvalila priamo pod nohy.
Titicut Follies je drsným a surovým pohľadom za brány americkej psychiatrickej liečebne. Bez prikrášlenia, bez väčších strihov, bez inscenácie. Ak chceš vidieť, ako to v minulosti vyzeralo v amerických psychiatrických liečebniach, stačí si zapnúť tento film. Wiseman patrí medzi elitu tvorcov, ktorých dokumentárne filmy sú pokladané za zlatý fond kinematografie.
Jodorowsky’s Dune
Jodorowsky’s Dune je dokumentárnym filmom, ktorý vlastne nepoužíva veľmi originálny spôsob rozprávania informácií, avšak dané informácie sú vskutku fascinujúce. Ešte dávnejšie sme ti na EMEFKA priniesli článok o tom, ako mohli vyzerať 2 najväčšie filmy, ktoré nikdy nevznikli.
Jedným z tých filmov je Jodorowského Duna. Dokument rozpráva o tom, čo všetko sa spravilo a vytvorilo, aby sa film mohol začať natáčať. Akí tvorcovia sa do filmu prihlásili, aké legendy mali hrať hlavné postavy, akí umelci pracovali na kostýmoch a dizajne vesmírnych lodí. V teórii malo ísť o najväčší film všetkých čias. A to aj samotnou dĺžkou, kvôli ktorej sa eventuálne nemohol natočiť.
Režisér totižto chcel, aby mala jeho Duna približne 14 hodín. Predstavme si, že by sa táto viac spirituálna Duna dostala do sveta. Čo by sa stalo? Žili by sme v inom svete? Film sa pýta aj na tieto otázky.
Searching for Sugar Man
Searching for Sugar Man je akousi dokumentárnou detektívkou. Sledujeme vlastne dokumentáciu intenzívneho hľadania neznámeho hudobníka s prezývkou Rodriguez. Išlo o hudobníka, ktorý v 70. rokoch nahral božské albumy, avšak kvôli politickej situácii sa mu nikdy nedostalo slávy, ktorú si zaslúžil. Potom zmizol a jeho piesne sa stali obrovskými hitmi v Afrike. Film zaznamenáva hľadanie dvoch fanúšikov odhodlaných zistiť, čo sa stalo s tým bájnym Sugar Manom.
Film získal v roku 2013 Oscara za najlepší dokumentárny film. Vo filme je hneď na začiatku uvedené, ako po Amerike kolovala povesť o tom, že sa zabil na vlastnom koncerte. Dvaja fanúšikovia tomu ale nechcú veriť. Vydávajú sa teda na hon a eventuálne sa im podarí niečo, čo by nikto nečakal.
Koyaanisqatsi
Koyaanisqatsi z roku 1982 je experimentálnym dokumentárnym filmom, ktorý cez rôznorodé zábery ľudskej populácie, technologického pokroku, vesmíru a rôznych iných elementov zobrazuje obrovský chaos a zároveň aj poriadok toho, v čom žijeme. Vo filme nezaznie jedno poriadne hovorené slovo a dostávame poriadny umelecký výprask.
Dielo patrí medzi najvplyvnejšie a najoriginálnejšie dokumentárne filmy všetkých čias. Zároveň poukazuje na ničivú silu človeka v porovnaní s prírodou a na omnoho, omnoho viac. Všetko za pomoci obrazov a hudby. Ak si filmový fanúšik, je nutné, aby si tento film videl.