Niet divu, že ich trvanie chceli predĺžiť
Trvanie saturnálií sa predlžovalo a presúvalo. Za vlády cisára Augusta to bola dvojdňová záležitosť so začiatkom 17. decembra. V čase, keď o nich písal Lukianos, išlo o sedemdňovú udalosť. Zmeny v rímskom kalendári posunuli vyvrcholenie osláv na 25. december. Niektoré úrady sa pokúšali ich trvanie obmedziť, Caligula presadzoval päťdňové veselie, ale neuspel.
Cisár Domicián, v snahe presadiť svoju autoritu, zmenil dátum na 25. december. Podvratné tendencie týchto radovánok obmedzil tým, že ich označil za verejnú udalosť pod jeho kontrolou. Obrátením cisára Konštantína na kresťanstvo v roku 312 sa ukončilo rímske prenasledovanie týchto vyznávačov a začal sa cisársky patronát nad ich kostolmi.
Oficiálnym náboženstvom sa nestalo zo dňa na deň. Popri kresťanských a ďalších pohanských sviatkoch sa saturnálie naďalej slávili. Viaceré diela opisujú hostinu pohanských celebrít Ríma, a to aj za vlády kresťanských cisárov.
Mali konkurenta
Existuje ďalší rímsky sviatok Sol Invictus, ktorý postupne pohltili Vianoce. Oslavoval sa 25. decembra na počesť renesancie boha Hélia spojeného so zimným slnovratom. Išlo o obdobu saturnálií. Konštantín bol vychovaný v tomto kulte neporazeného boha Slnka a mal zásluhu na odvrátení rímskej kultúry od pohanstva. Prvý historický dôkaz o tom, že Vianoce boli datované 25. decembra, pochádza z obdobia jeho vlády. Je teda možné, že Vianoce mali nahradiť tento sviatok a nie samotné saturnálie.
Sú Vianoce pohanským sviatkom?
Vianoce tak pravdepodobne začali v Ríme a rozšírili sa do východného Stredomoria. Najstaršia známa zmienka o Kristovom narodení 25. decembra je z roku 354. Nie je podozrivé, že prišiel na svet presne v deň známych pohanských osláv? Je. Pretože oficiálny dátum jeho narodenia sa odhaduje na marec alebo september.
Počas tohto obdobia koexistovali pohania a kresťania, aj keď nie vždy šťastne. To pravdepodobne predstavovalo snahu presvedčiť zvyšných pohanských Rimanov prijať kresťanstvo za oficiálne náboženstvo. Pred koncom 4. storočia mnohé z tradícií saturnálií, vrátane darčekov, spievania, zapaľovania sviečok, hodovania a veselia, si uzurpovali Vianoce, ako ich poznáme dnes.