Román Malé ženy od Louisy May Alcott dnes už patrí medzi zaslúžené klasiky a aj dnes sa teší nesmiernej popularite medzi novými generáciami čitateľov. Príbeh štyroch sestier Marchových, ktoré dospievajú počas Americkej občianskej vojny, je citlivý, dojemný aj nefalšovane romantický.
Malé ženy sa dočkali svojho divadelného stvárnenia, muzikálu, ale aj opery. Obľúbenosť románu, pravdaže, neušla ani filmárom. Dočkali sme sa totiž už mnohých filmových adaptácií tejto slávnej knihy. V tomto článku sa na ne pozrieme bližšie. Zameriame sa pri tom na filmy, ktoré sa dostali na plátna kín (početné televízne adaptácie teda do článku nezahrnieme).
1. Malé ženy (1917)
Vôbec prvej adaptácie románu Louisy May Alcott sa diváci dočkali v roku 1917. V nemom filme Alexandera Butlera si hlavné úlohy zahrali Daisy Burrell, Mary Lincoln, Minna Grey, Ruby Miller či Milton Rosmer. Dnes však už tento film nikde nenájdeš, keďže sa, bohužiaľ, stratil. Ide však o prvú adaptáciu Malých žien, takže si zmienku určite zaslúži.
2. Malé ženy (1918)
Len o rok neskôr, teda v roku 1918, do kín dorazila hodinová adaptácia v réžii Harleyho Knolesa. Hlavné úlohy si zahrali Isabel Lamon, Dorothy Bernard, Lillian Hall, Florence Flin či Conrad Nagel. Rovnako ako prvá adaptácia je aj tento film už, bohužiaľ, nenávratne stratený.
3. Malé ženy (1933)
Presúvame sa do roku 1933, keď legendárny režisér George Cukor natočil prvú zvukovú adaptáciu Malých žien (a tiež prvú, ktorá je dnes stále divákom dostupná). Hlavné úlohy stvárnili Katharine Hepburn, Joan Bennett, Frances Dee, Jean Parker, Spring Byington či Douglass Montgomery.
Snímka sa stretla s obrovskou chválou kritikov a dnes právom patrí do zlatého fondu kinematografie. Cukorove Malé ženy si odniesli tri nominácie na Oscara, pričom sošku si odniesli v kategórii najlepší adaptovaný scenár.
Je síce pravdou, že dnešné publikum si k tejto adaptácii bude hľadať cestu ťažšie, keďže doba pokročila a dnes sa filmy točia inak. Stále však ide o zaujímavú snímku, ktorá dokáže chytiť za srdce a uchvátiť hereckými výkonmi. Stojí za pozornosť.
4. Malé ženy (1949)
V roku 1949 vznikla ďalšia adaptácia, tentokrát už farebná. O réžiu sa postaral Mervyn LeRoy, pričom je zaujímavé, že scenár aj hudbu do bodky prevzal z predchádzajúcej adaptácie od Georga Cukora. V hlavných úlohách sme tentokrát mohli vidieť June Allyson, Petra Lawforda, Margaret O‘Brien, Elizabeth Taylor či Janet Leigh.
Snímka si odniesla pozitívne kritiky a vo svojej dobe išlo aj o jeden z finančne najúspešnejších filmov roku. Film si odniesol Oscara za výpravu, okrem toho získal nomináciu aj v kategórii najlepšia kamera. Malé ženy Mervyna LeRoya rozhodne stoja za pozretie. Táto adaptácia by navyše nemusela robiť problémy ani súčasnému divákovi.
Verne sa drží predlohy a herecké výkony sú skrátka parádne. Najviac vytŕča fantastická June Allyson v úlohe divokej začínajúcej spisovateľky Jo March. Film tiež dokáže vyvolať emócie a ako celok pôsobí veľmi vydareným dojmom.
5. Malé ženy (1994)
Malé ženy z roku 1994 od režisérky Gillian Armstrong zrejme patria k najpopulárnejším a najznámejším adaptáciám tejto slávnej knihy. Výborne obsadená romantická dráma mala v hlavných úlohách také esá, ako Winona Ryder, Kirsten Dunst, Claire Danes, Trini Alvarado, Christian Bale, Susan Sarandon či Gabriel Byrne.
Išlo o výborne natočený, herecky a scenáristicky brilantný film s nádhernou atmosférou a sympatickými postavami. Najviac žiarila Winona Ryder ako ambiciózna začínajúca spisovateľka Jo March, ale nezaostávali ani ostatní herci. Snímka získala tri nominácie na Oscara: za najlepšie kostýmy, hudbu a herečku v hlavnej úlohe (pre Winonu Ryder).
6. Malé ženy (2018)
V roku 2018 dorazila ďalšia adaptácia, tentokrát od režisérky Clare Niederpruem. Malé ženy z roku 2018 sa do našich končín nedostali a videlo ich len málo divákov. Zaujímavé na nich je, že ide o prvú adaptáciu, ktorá príbeh románu zasadzuje do súčasnosti. Hlavné úlohy si tentokrát zahrali Sarah Davenport, Allie Jennings, Melanie Stone, Taylor Murphy či Lucas Grabeel.
Fanúšikovia pôvodného románu možno presunutie do modernej doby vnímajú ako svätokrádež, ale napokon to nedopadlo tak zle, ako si niektorí možno predstavovali. Tvorcovia klasickú látku modernizovali a pokúsili sa dokázať, že ide o naozaj nadčasový príbeh.
To sa im aj podarilo, hoci ako celok táto adaptácia pôsobí v konkurencii tých ostatných tak trochu ako chudobný príbuzný. Pokiaľ však Malé ženy miluješ a chceš si doplniť obzory, tak ti môžeme snímku Clare Niederpruem odporučiť.
7. Malé ženy (2019)
Konečne sa dostávame do súčasnosti, teda do roku 2019. Práve počas Vianoc si totiž v Amerike odbila premiéru najnovšia adaptácia, režírovaná výbornou Gretou Gerwig, ktorá si napísala aj scenár. Úloh štyroch sestier sa tentokrát zhostili Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh a Eliza Scanlen. Okrem nich sa však vo filme objavila aj Laura Dern, Timothée Chalame, Chris Cooper, Tracy Letts, Meryl Streep či Bob Odenkirk.
Snímka si po premiére odniesla potlesk kritikov, ktorí hovorili o geniálnom a dokonalom diele. Spokojnosť ale hlásili aj diváci. Snímka si odniesla 6 nominácií na Oscara, vrátane kategórie za najlepší film, hlavnú herečku (Saoirse Ronan), vedľajšiu herečku (Florence Pugh) či najlepší adaptovaný scenár.
Na stránke Rotten Tomatoes majú Malé ženy parádnych 95 % pozitívnych recenzií s ratingom 8.59/10. Diváci snímke udelili hodnotenie 92 %. Na stránke Metacritic majú Malé ženy famóznych 91 %.
Všetko teda nasvedčuje, že nás v kinách čaká veľká pecka, ktorú by bol hriech minúť. My v kine určite chýbať nebudeme. Na Slovensku si Malé ženy budeme môcť pozrieť už od 30. januára 2020.
Zdroj: Itafilm, en.wikipedia.org
Tento obsah vznikol v spolupráci s Itafilm