Neni týždňa je naše týždenné zhrnutie bizáru z domova aj zo zahraničia. Aj tentoraz sa pozrieme na kuriózne novinky nielen zo sveta zločinu, internetovej kultúry aj politiky. Boli sme svedkami netypických kriminálnych prípadov, rozličných prvoaprílových vtipov, 25 hodín trvajúceho prejavu aj ostrej škriepky Huliak vs. Tabaková.
Veľká plyšáková lúpež
Automaty na vyťahovanie plyšových hračiek fungujú v podstate ako forma hazardu. Stroje sú nastavené tak, aby výhier nebolo veľa, inak by predsa nemali ekonomický zmysel. Rameno nie vždy ochotne spolupracuje a toho najväčšieho plyšáka je prakticky nemožné vytiahnuť – funguje len ako návnada ťahajúca peniaze z tých najtrúfalejších jedincov. Teraz má internet svojho hrdinu, ktorý pomstil všetkých tých, ktorých tieto stroje pripravili o peniaze.
Bezpečnostná kamera v ruskom obchode zachytila malého chlapca, ktorý vliezol do automatu na vyťahovanie plyšákov a vybral z neho všetkých plyšákov – vlastnými rukami.
Tesne pred tým, ako chlapča vyliezlo, sa ešte raz dôkladne obzrelo vôkol seba a do otvoru vhodilo posledných pár kúskov. Vnútri nezostal ani jeden jediný. Jedno je isté, malý lúpežník rozhodne netrpí klaustrofóbiou.
Od obchodnej vojny nebudú ušetrené ani tučniaky
Americký prezident verí, že rozbitím ekonomického poriadku, z ktorého USA profitujú, sa mu podarí nastoliť nový ekonomický poriadok, z ktorého budú USA profitovať ešte viac. V rámci riskantného podniku od 2. apríla zaviedol 10 % clo na dovoz tovaru zo všetkých kútov sveta. Popri tom takmer každej krajine či územiu (Slovensko je brané ako súčasť EÚ) Trump vymeral dodatočné clo, ktoré je vraj odvodená od ciel, ktoré tieto krajiny zaviedli voči USA. V prípade EÚ je to 20 %.
Nikto však tak úplne nevie, odkiaľ Trump nabral výšku ciel, ktoré zaviedli na americký tovar druhé krajiny. Predpokladá sa, že v skutočnosti ide o výsledok vzorca export – import/import. Čo je niečo ÚPLNE iné ako clo. Nedá sa to však jednoznačne potvrdiť, lebo v kalkuláciách Trumpovej administratívy sa momentálne nedokáže zorientovať ani divá sviňa.
V bohatom zozname krajín a teritórií, na ktoré Američania uvalili clá, si ľudia všimli jednu zaujímavosť. Nájdeme na ňom aj Heard Island and McDonald Islands, čo je niekoľko izolovaných ostrovov patriacich Austrálii. Toto územie schytalo 10 % clo od Trumpa napriek tomu, že jeho jedinými obyvateľmi sú tučniaky. Silný líder Trump tak zatočil s tučniakmi, ktoré svojou obchodnou politikou dlhé roky ožobračovali poctivo pracujúcich Američanov.
Clá na tučniaky sú jeden z viacerých dôvodov, prečo si ľudia myslia, že celý tento veľký Trumpov projekt, ktorý môže spôsobiť celosvetovú ekonomickú krízu, niekto zbúchal za pár hodín na kolene alebo ho dal dokopy za pomoci ChatGPT. Naozaj by to len málokoho prekvapilo.
Sviatok bláznov
Rovnako ako po minulé roky, aj tento prvý apríl sa rôzne značky a firmy predbiehali v tom, kto na svoje sociálne siete zavesí vtipnejší príspevok. Nevyhlo sa to ani slovenským a českým spoločnostiam, ktoré dokázali, že v ich marketingových oddeleniach pracujú skutočne kreatívni ľudia.
Vďaka tomu sme sa dočkali napríklad balzamu na pery s príchuťou dubajskej čokolády, kávovarov, čo robia pestrofarebnú kávu, vlakov a autobusov Ryanair, čokolád s príchuťou segedínu a koložvárskej kapusty či služby, ktorá ti umožní zanechať recenziu na človeka, s ktorým si bol na rande.
Čo hlad spojil, človek nerozdeľuj
Predstav si dramatickú situáciu, keď sa občanovi vlastnými silami podarí spacifikovať zlodeja pri čine. Neďaleko stojí policajné auto a je preto jasné, že policajti zasiahnu a zločinca si s nadšením zoberú. Akurát, že sa to nestalo.
Keď náhodný okoloidúci v poľskej Poznani zadržal zlodeja voňaviek, neďaleká policajná hliadka mu nijako nepomohla. Policajtka sediaca v aute bola zaneprázdnená, keďže sa ládovala kebabom. Veľmi neochotne aspoň zavolala kolegovi, ktorý na svoje jedlo ešte čakal v stánku. Ten po návrate k autu mužovi odporučil, nech problém vyrieši telefonátom priamo na políciu. Následne z miesta odišli. Zločinec bol medzitým zadržiavaný v jednej zo zadných miestností obchodu.
Tento postup pre poľských policajtov nie je štandardom a dvojica bude čeliť disciplinárnemu stíhaniu.

25-hodinový prejav
Politikom sa často vyčíta, že mnohí z nich v podstate nič nerobia, a napriek tomu poberajú plat, ktorý niekoľkonásobne presahuje výplatu bežného pracujúceho človeka. Rozhodne sem nepatrí americký demokratický senátor Cory Booker. Ten predviedol výkon porovnateľný s olympijským atlétom.

Booker vydržal rečniť celých 25 hodín a 5 minút, čím sa postaral o najdlhší prejav na pôde senátu. Jeho reč sa zamerala na kritiku prezidenta Donalda Trumpa, jeho nezmyselné škrty a ďalšie kontroverzné kroky.
Za celý čas svojho rečnenia senátor ani raz nenavštívil toaletu a ani raz sa neposadil. Svoj prejav vypĺňal aj básňami a hovorením o športe. Booker je rád, že prejavom sa mu podarilo prekonať doterajší rekord senátora Stroma Thurmonda, ktorý v roku 1957 24 hodín a 18 minút rečnil proti zákonu Civil Rights Act zameranému proti diskriminácii na základe rasy, pohlavia a vierovyznania.
Postrach ciest
Koňmi ťahané koče patria k najznámejším turistickým atrakciám Viedne, a preto nie je nič nezvyčajné, keď ich niekto vidí v uliciach hlavného mesta našich západných susedov. Nezvyčajné je však to, ak sa takýto kočiar objaví na diaľnici, kde nemá čo hľadať. Presne takýmto prípadom sa zaoberali rakúski policajti na diaľnici A22.
Keď hliadka zastavila 64-ročného fiakristu, ten tvrdil, že na diaľnici sa ocitol nechtiac, pretože zle odbočil. Keďže išlo o muža z Maďarska, policajtom sa to zdalo pochopiteľné, človek zo zahraničia sa nemusí tak dobre orientovať. Pre istotu mu ale dali fúkať, vďaka čomu zistili skutočnú príčinu dezorientácie – chlapíkovi skúška namerala 1,7 promile.
Tu sa však príbeh fiakristu nekončí. Maďara ešte v ten istý deň opäť zastavila hliadka. Tentoraz to bolo v centre mesta a namiesto koňmi ťahaného koča sa viezol na elektromobile. Jedno sa však nezmenilo, opäť (stále?) bol ožratý. Počas druhej dychovej skúšky nafúkal až 1,9 promile.
Transakčná daň
Veľmi symbolicky bola práve na prvého apríla zavedená transakčná daň. Nie je prekvapením, že zavedenie nového opatrenia sprevádzal chaos a nedostatok informácií. Verejnosti napríklad nebolo úplne jasné, či si treba zakladať podnikateľský účet, alebo stačí ten štandardný. Slovákom jednoducho spôsobovala vrásky na čele už dlho predtým, ako vôbec začala platiť.
„Nebude sa vzťahovať na bežných ľudí“ je síce milé v teórii, avšak v praxi sa stane to, že si podnikatelia zvýšenie nákladov prenesú do finálnych cien, ktoré zaplatia spotrebitelia. Plošné ochudobňovanie národa sa tak začalo a podnikateľské prostredie sa stáva ešte viac nepríjemným.
Síce nemôžeme povedať s istotou, čo transakčná daň v dlhodobom horizonte prinesie, nebolo by však vôbec prekvapivé, ak by sa národným športom Slovákov stali snahy o jej obchádzanie. Ukazuje to aj príklad zo zahraničia. Transakčná daň v Maďarsku sa týka aj fyzických osôb nepodnikateľov, čiže je omnoho citeľnejšia. Dá sa ale čakať, že do určitej miery aj Slováci budú konať rovnako ako Maďari a znova objavia čaro hotovosti a kadejakých špekulácii so zahraničnými účtami.
Kanye West opäť robí čudné veci
Ešte pred nedávnom Kanye West vystupoval ako niekto, kto zažil náboženské osvietenie a nahrával piesne inšpirované kresťanskou vierou a Bibliou. Teraz to vyzerá tak, že Kanye má novú obľúbenú knihu, tentoraz z pera toho, kto je známy ako rakúsky maliar. Raperov pripravovaný album sa ponesie v podobnom duchu ako jeho nedávne výlevy na sociálnych sieťach – je plný odkazov na nacizmus a Ku Klux Klan.
Album, ktorý zatiaľ nesie pracovný názov WW3, má na obale upravenú fotografiu zo svadby páru sympatizujúceho s Ku Klux Klanom. Popri tom hneď dva názvy skladieb obsahujú meno Hitler. Ak by poburovania náhodou nebolo málo, tracky „Cosby“ a „Free Diddy“ naznačujú, že Kanye obhajuje konanie Billa Cosbyho a P-Diddyho, dvoch mužov odsúdených za sexuálne násilie. Boli by sme radi, ak by sme sa mýlili.
Tracklist nového albumu Kanyeho Westa
- WW3
- Cosby
- Free Diddy
- Dirty Magazines
- Bianca
- Virgil Let Me Down
- Heil Hitler
- Hitler Ye and Jesus
- Jared
- Money and Fame
- Nitrous
Môžeme debatovať o tom, či je táto extrémna kontroverzia formou tvorivého sebavyjadrenia umelca búrajúceho konvencie, alebo ide o prvoplánovú snahu zaujať. Tak či onak, je isté, že Westovi sa v jeho schopnosti pútať pozornosť vyrovná len málokto.
Romana out
„My športovci potíme krv na tréningoch a nemôže nás zastupovať obézny autolakér, ktorý ešte aj o mne hrubo klamal a dourážal ma,“ vyhlásila pred niekoľkými týždňami Romana Tabaková, ktorá zastávala na ministerstve športu a cestovného ruchu pozíciu ambasádorky pre ženský šport. Tvrdila, že ak sa Huliak stane šéfom rezortu, tak sa vzdá funkcie.

Huliak na ministerstvo prišiel, Tabaková neodchádzala, tak jej s tým pomohol. Bolo to dosť drsné. Huliak ostro zaútočil slovami, že „nehodlá platiť 40 hodín primitívnych statusov mesačne“. Podľa Huliaka bývalá tenistka pracovala 40 hodín mesačne, za čo dostávala 1600 € od ministerstva a 1200 € od Národného športového centra. Zdá sa, že ministerstvo športu a cestovného ruchu nemá záujem o služby kontrolóra horských potokov.

Tabaková v statuse Huliakovi vyčítala, že nebol ochotný s ňou poriadne komunikovať a dokonca ani vyhadzov jej nedoručil osobne. Podľa jej slove rezort športu prišiel o niekoho, kto je „inteligentná, krásna a úspešná dáma s vyštudovanými medzinárodnými školami a svetovými výsledkami v športe“.