Skvelé triky, ktoré práve nepotrebuješ, no môžu ti raz zachrániť život

Ako môžeš predvídať tsunami alebo zachrániť sa pred medveďom?

Zdroj: Hermansyah, Unsplash

Sú veci, ktoré sa v škole nemáme možnosť naučiť. Niektoré nás učí život sám a iné sa zas do našich životov nejak pripletú samé. Možno si vášnivý sledovateľ Beara Gryllsa a mnoho zaujímavých vecí, ktoré sa ti môžu neskôr zísť, si sa naučil už z tejto relácie.

Priniesli sme pre teba niekoľko faktov, ktoré budú možno pre teba momentálne zbytočné, no v prípade ohrozenia života ti môžu naozaj pomôcť. Ľudia na reddite sa podelili o fakty, ktoré ti môžu zachrániť život. 

Aspirin ťa môže zachrániť pri infarkte

Ak niekto dostal infarkt, môžeš mu pomôcť tým, že ho položíš a dáš mu aspirin. Ten je potrebné rozžuť, aby začal pôsobiť rýchlejšie. Podobne, ak si dáš nejakú tabletku pod jazyk, vstrebe sa ti rýchlejšie.

V prípade, že cítiš bez dôvodu v domácnosti zápach rybaciny

Ak si si nezabudol v taške mrazenú rybu, ktorá sa začala topiť, tak za to pravdepodobne môžu spálené elektrické obvody. Ideálne je vypnúť poistky a následne zisťovať príčinu zápachu skôr, ako vyhoríš.

This Is Fine GIF - Find & Share on GIPHY

Zisti, či máš naozaj úpal

Zreteľnými príznakmi úpalu sú nevoľnosť a závraty. Tie však môžu byť príznakmi aj niečoho iného. Aby si mal istotu, môžeš zjesť niečo sladké, napríklad cukríky. V prípade, že bude ich chuť nepríjemná, tak máš s najväčšou pravdepodobnosťou úpal.

Keď zostaneš zakliesnený v aute

V prípade nehody, keď ostaneš v aute uväznený a potrebuješ rozbiť niektoré z okien, treba začať rozbíjať na boku, nie v strede. Môže ti k tomu dopomôcť opierka na hlavu, ktorá sa dá vymontovať a vieš ňou ľahko rozbiť okno. Každé auto ich má však iné, presvedč sa preto, že vieš, ako ju odmontovať v tom svojom.

Ak sa dostaneš ku silnému podvodnému prúdu

Je zbytočné plávať proti tomuto prúdu na breh, lebo ťa to zbytočne unaví. Snaž sa plávať paralelne k brehu, kým sa nedostaneš z tohto prúdu.

Jana Sabeth Schultz, Unsplash

Čo robiť pri uštipnutí (jedovatým) hadom?

Najčastejšie sa hovorí, že sa má jed vysať, vytlačiť a aplikovať na uštipnuté miesto studený obklad. Pred príchodom pomoci treba veľa piť a vziať si antihistaminiká. Oblasti okolo uštipnutia by sme sa nemali dotýkať, lebo sa jed začne rýchlejšie šíriť ďalej.

Požiar zapríčinený fľaškou na vodu

Znie to riadne paradoxne, no fľaša s vodou dokáže pri slnečnom žiarení pôsobiť ako šošovka a slnečné žiarenie sa bude koncentrovať na jednom mieste. Môže to veľmi ľahko spôsobiť požiar. Preto si dávaj pozor na to, kde si ju necháš. Platí to v prípade sklenených aj plastových fliaš.

Rýchly trik ako niekoho priviesť k vedomiu

Ak niekto stratil vedomie, mal by si ho položiť na chrbát a pritlačiť mu kolená k hrudníku. Spôsobí to prúdenie krvi do mozgu, vďaka čomu sa osoba prebudí. Treba však zvážiť, či náhodou nemá nejaké poranenia na tele, prípadne na nohách.

Keď narazíš v lese na agresívneho medveďa

Snáď nikto by nechcel v lese stretnúť medveďa, no v našich lesoch sa ich objavuje čoraz viac, preto treba byť pripravený. Niekto hovorí, že máš utekať, iný zas, že máš hrať mŕtveho. Vedel si však o tom, že medvede majú veľmi slabé manévrovacie schopnosti? Medvede dokážu bežať naozaj rýchlo, aj šplhať, no pohybovať sa okolo auta alebo stromu je pre nich náročné. Nevydrží ťa dlho naháňať.

V prípade, že sa stretneš zoči-voči medveďovi, tak nepanikár (jasné, ľahko sa hovorí). Treba zastaviť, a ak sa k tebe začne približovať, tak pomaly cúvaj. Medvede len zriedka na človeka zaútočia. Akonáhle si uvedomí, že si človek, pravdepodobne ťa nechá tak.

Jessica Weiller, Unsplash

Keď zachrániš osobu, ktorá sa topila

Podarí sa ti zachrániť topiacu sa osobu, no nie je všetkému koniec. Ideálne je vziať ju do nemocnice, aby ste sa presvedčili, že nemá žiadnu vodu v pľúcach, lebo by inak mohla v priebehu niekoľkých dní zomrieť. 

Dokážeš predvídať tsunami

Ak voda abnormálne zmizne z pláže, je to znak tsunami. Bohužiaľ, v roku 2004 tomu ľudia nevenovali pozornosť, a hlavne deti si išli zbierať na breh mušle. Ak by tento znak vedeli rozoznať ľudia, ktorí tam počas tsunami v Indickom oceáne boli, mohli zachrániť život nielen sebe, ale aj ostatným.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
19
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Nízkym ľuďom svitá na lepšie časy. Muž vymyslel perfektnú pomôcku, ktorú ocení každý nízkeho vzrastu

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME