Nemusíš byť nejak zvlášť vzdelaný v oblasti umenia, aby si vedel, kto bola Mona Lisa. Teda, to, kto to v skutočnosti bol, asi nevieš, lebo je to trošku komplikovanejšie a zamotanejšie, ako sa zdá. Určite sa ti ale pri tomto mene vybaví slávny obraz ešte slávnejšieho maliara Leonarda da Vinciho.
Okolo slávneho obrazu sa však točí niekoľko legiend, mýtov a príbehov. Týkajú sa rôznych oblastí, no najmä toho, kto slávna Mona Lisa vlastne v skutočnosti bola. Začítaj sa a nájdi odpovede na tieto a aj ďalšie otázky o jednom z najpopulárnejších obrazov všetkých čias.
Mona Lisa, La Gioconda, La Joconde
Na úvod si urobíme poriadok v pojmoch. Slávny da Vinciho obraz, o ktorom bude reč, má viacero názvov. Pri identifikácii jednotlivých verzií ponúka návod Wikipedia. Verejnosť pozná obraz najmä pod názvom Mona Lisa. Menej známy, rozšírený najmä v Taliansku a Španielsku, je názov La Gioconda, vo francúzštine má podobu La Joconde.
Všetky tri varianty vychádzajú z teórie, ktorá sa považuje za oficiálnu, a to, že zobrazenou je Lisa del Giocondo. Titul Monna (nepresne uvádzaný ako Mona) predstavuje v taliančine zaužívanú skratku slova madonna. Doslovne to znamená „moja pani“.
Taliansky názov La Gioconda je viacvýznamový. Okrem toho, že ide o priezvisko, po taliansky toto slovo znamená „veselá, rozmarná žena“. Tento výklad korešponduje s neustále skúmaným záhadným úsmevom dámy na portréte.
Múzeum v Louvri eviduje tento obraz pod názvom Portrait de Lisa Gherardini, épouse de Francesco del Giocondo (Portrét Lisy Gherardini, manželky Francesca del Giocondo). Zaujímavý je fakt, že Leonardo sám obraz nepomenoval, nepodpísal ani nedatoval. A tu začína naša cesta.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Či je Mona Lisa v skutočnosti muž
- Aká je pravda o jej nesmelom úsmeve
- Prečo žena na obraze nemá obočie
- Či je v parížskom Louvri uložený originál obrazu
- Prečo Picaso (ne)ukradol Monu Lisu
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom