Pondelok 25.10.2021
sk
Aurel
cz
Beáta
, Beata

Na Slovensku sa síce zvyknú rôzne filmy nakrúcať pomerne často, ale menej často sem zamieri štáb nejakej vysokorozpočtovej hollywoodskej produkcie.

V minulosti však viacerí tvorcovia neodolali našej krásnej prírode a starodávnym hradom a zámkom, takže aj tu vzniklo niekoľko zaujímavých historických či fantasy titulov. V našom článku vám predstavíme tie najznámejšie z nich.

Eragon

Adaptácia fantasy románu Christophera Paoliniho nedopadla príliš slávne, ale slovenskí diváci sa v nej mohli aspoň pokochať miestnou krásnou prírodou. Filmári nakrúcali najmä vo Vysokých Tatrách a v Slovenskom raji.

Mierotvorca

Celkom úspešný thriller Mierotvorca s Nicole Kidman a Georgeom Clooneym sa nakrúcal prevažne v Európe, hoci príbeh sa odohrával vo Viedni, Sarajeve a v New Yorku. Hlavné nakrúcanie prebehlo v Macedónsku, avšak filmári sa zastavili aj v Bratislave, kde natočili niekoľko akčných scén.

Dračie srdce

Pomerne kultové fantasy Dračie srdce patrí asi k najznámejším titulom, ktoré sa na Slovensku nakrúcali. Filmári točili v okolí Čachtického a Spišského hradu, ako aj v Slovenskom raji, kde neskôr nakrúcal aj štáb Eragona. Na filme sa podieľalo aj viacero slovenských tvorcov.

Upír Nosferatu

Hororová klasika z roku 1922 dnes patrí do zlatého fondu kinematografie. Snímka F. W. Murnaua sa síce odohrávala v Transylvánii, ale štáb natočil potrebné scény v okolí Oravského hradu, vo Vysokých Tatrách, vo Vrátnej doline a v okolí rieky Váh.

Za nepriateľskou líniou

Dramatický vojnový thriller sa nakrúcal na viacerých slovenských miestach, hlavná časť natáčania sa uskutočnila vo Veľkej Fatre, v Ľubochnianskej doline či v obci Háj. Práve v posledne menovanej dedine zostala z produkcie socha anjela. Niekoľko vedľajších úloh si tiež strihli slovenskí herci.

Červená volavka

Minuloročný špionážny thriller s Jennifer Lawrence v hlavnej úlohe sa nakrúcal aj na Slovensku, konkrétne v bratislavskej Petržalke. Film Francisa Lawrencea kritika síce neprijala príliš kladne, ale o vyslovenú stratu času tiež nejde a svojich divákov si iste našiel aj v našich končinách.

Povstanie

Povstanie je drámou z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré rozpráva skutočný príbeh povstania vo varšavskom gete, ku ktorému došlo v roku 1943. Hlavnú úlohu si v televíznom projekte strihol David Schwimmer, Hank Azaria, Leelee Sobieski či Jon Voight. Okrem iného sa natáčalo aj v Bratislave.

Kull dobyvateľ

Vcelku zaslúžene zabudnutá akčná fantasy s kedysi populárnym Kevinom Sorbom zo seriálu Hercules sa tiež nakrúcala na Slovensku. Štáb okrem našej prírody využil aj lákavé prostredie rôznych hradov, konkrétne Devína, Spišského hradu a Červeného Kameňa.

Posledná légia

Aj posledná légia nakrúcala niektoré svoje scény na Spišskom hrade a Červenom Kameni, resp. v ich okolí. Išlo o dobrodružný fantasy film, v ktorom si zahrali také esá ako Colin Firth, Ben Kingsley či Peter Mullan. Kriticky však rozhodne nešlo o úspešný projekt.

Lev v zime

Televízna adaptácia divadelnej hry Jamesa Goldmana sa odohrávala v roku 1183 počas panovania Henryho II. Vo filme si zahrala celá plejáda skvelých hercov. Menovať môžeme napríklad Patricka Stewarta, Glenn Close či Jonathana Rhya Meyersa. Aj v tomto prípade sa nakrúcalo najmä v okolí Spišského hradu.

Titulná fotka: Twentieth Century Fox Film Corporation


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť