Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna
Zdroj: ©Profimedia

Slnko malo tancovať po oblohe. Bol ale zázrak vo Fatime v roku 1917 vôbec reálny?

Veriaci považujú zázrak vo Fatime za dôkaz božej existencie.

O takzvanom zázraku vo Fatime si už možno počul. V roku 1916 v blízkosti tohto portugalského mestečka malo dôjsť k niekoľkým zjaveniam Panny Márie. Tá sa zjavila trom malým pastierom oviec a oznámila im, že čoskoro vykoná „veľký zázrak“, aby v ňu mohli uveriť všetci ľudia.

K tomuto zázraku podľa mnohých došlo v roku 1917, keď Slnko na oblohe začalo doslova poskakovať a hýbať sa mimo platných fyzikálnych zákonov. Tento jav pozorovali tisíce veriacich, odhady hovoria, že ich mohlo byť až 100-tisíc. K čomu teda vlastne vo Fatime došlo a ako sa na to pozerá veda? Mohlo ísť naozaj o zázrak?

Zjavenia Panny Márie

Celý príbeh sa začal písať na jar roku 1916. Lúcia do Santos, jej sesternica Jacinta Marto a bratranec Francisco Marto boli chudobní pastieri, ktorí sa jedného dňa vrátili s neuveriteľným tvrdením: v doline Cova da Iria, kúsok od Fatimy, sa im zjavila samotná Panna Mária.

Profimedia

Deti ju popísali ako „jasnejšiu než Slnko, vyžarujúcu silné lúče svetla“. Spočiatku netušili, že ide o Máriu, mysleli si, že vidia anjela. 13. októbra im ale prezradila svoju totožnosť a vyzvala ich, aby sa modlili ruženec za skončenie prvej svetovej vojny. Vyjavila im tiež tri tajomstvá (tzv. Tri fatimské tajomstvá). V prvom im ukázala obraz pekla, v ktorom bolo mučených množstvo duší.

V druhom im odovzdala inštrukcie, ako sa pred peklom zachrániť a ako obrátiť svet ku katolíckej cirkvi. Tretie tajomstvo bolo zverejnené až v roku 2000 a malo obsahovať víziu smrti pápeža. Deti si spočiatku chceli Máriine zjavenia nechať pre seba, ale Lúcia sa o nich zmienila svojej matke. Tá tomu príliš neverila a brala to ako vtip, ale povedala o tom susedom. Následne sa tieto tvrdenia rozšírili ako požiar po celej dedine.

Mohlo by ťa zaujímať:

Apokryfy sú kontroverzné príbehy, ktoré nie sú súčasťou Biblie. O čom rozprávajú?

Mária sa im mala zjaviť ešte niekoľkokrát a Lúcia neskôr vo svojich pamätiach napísala, že im vyjavila aj to, že Francisco a Jacinta „budú čoskoro vzatí do neba“ (to sa aj splnilo, keďže obaja čoskoro zomreli pri pandémii španielskej chrípky), kým Lúcia bude žiť dlhšie.

Jej úlohou bolo oboznámiť svet so zjaveniami, a tým mu ukázať pravdu. Mária tiež predpovedala koniec prvej svetovej vojny na 13. októbra 1917 (v skutočnosti skončila 11. novembra 1918). Prisľúbila tiež veľký zázrak, ktorým mala všetkým neveriacim „otvoriť oči“.

Tancujúce Slnko

Do Fatimy začali pod vplyvom tvrdení o božských zjaveniach prúdiť pútnici z celého sveta. 13. októbra 1917 sa na miestach zjavenia v doline Cova da Iria stretli tisíce veriacich. Odhaduje sa, že ich bolo približne 70-tisíc, ale niektorí bádatelia uvádzajú aj číslo 100-tisíc. Tí sa začali zhromažďovať už skoro ráno a netrpezlivo čakali na zázrak. Nie je úplne jasné, k čomu v nasledujúcich chvíľach došlo, keďže výpovede sa často drasticky líšili.

Podľa najrozšírenejšej verzie na poludnie prestalo pršať, mraky sa roztrhali a Slnko malo podobu strieborného mesiaca. Začalo sa pohybovať po oblohe úplne v rozpore s fyzikálnymi zákonmi a ľudia mali pocit, akoby pred nimi tancovalo, približovalo sa a následne sa vrátilo do pôvodnej polohy.

Profimedia

Ľudia v tej chvíli padli na kolená, hlasno sa modlili a volali Bohu na slávu. A hoci predtým silno pršalo, ich šaty boli z nejakého dôvodu suché. Aj to brali ako ďalší dôkaz zázraku. Iní svedkovia ale popisovali tieto udalosti odlišne.

V zásade sa zhodli na tom, že Slnko sa pohybovalo veľmi zvláštne, ale ani v tom nepanovala zhoda. Niektorí videli len jasné svetlo, ktoré z neho vychádzalo, a iní zase nevideli vôbec nič. Hoci na mieste bolo aj viacero novinárov, toto zvláštne nebeské divadlo nikto neodfotil.

Novinári ale vo veľkom začali prinášať správy o údajnom zázraku, pričom sa opierali o viaceré svedecké výpovede. Samotná katolícka cirkev v roku 1930 oficiálne uznala, že išlo o nadprirodzený úkaz, a v roku 1940 bola táto udalosť klasifikovaná ako zázrak a dogma.

Ako sme napísali vyššie, Francisco a Jacinta sa stali obeťami španielskej chrípky, Lúcia sa zase vstúpila do kláštora. Zomrela v roku 2005 ako 97-ročná. Ona a jej bratranec a sesternica boli v roku 2000 Jánom Pavlom II. blahorečení a v roku 2017 ich pápež František svätorečil.

Mohlo by ťa zaujímať:

Koronavírus nie je prvý. Toto je 10 pandémií a epidémií, ktorým ľudstvo čelilo v minulosti

Čo na to veda?

Došlo vo Fatime naozaj k zázraku? Mnohí veriaci sú o tom pevne presvedčení. „Tancujúce Slnko“ predsa videli tisíce ľudí, navyše sa splnila aj predpoveď o tom, že dvaja z pastierov čoskoro zomrú. Vedci sa však k udalostiam vo Fatime stavajú viac než skepticky. Podľa nich sa celý incident dá vysvetliť racionálne.

Upozornili tiež, že o proroctve o tom, že Francisco a Jacinta budú „čoskoro vzatí do neba“, sa Lúcia zmienila až v roku 1941, teda dávno po ich smrti. Predpokladajú teda, že si ho proste vymyslela.

Dobre, ale ako vysvetliť Slnko, ktoré sa zvláštne pohybovalo po oblohe? Skeptici tvrdia, že nič také sa nikdy nestalo. Alebo presnejšie: stalo sa to len v hlavách prítomných ľudí. Pokiaľ by sa totiž Slnko naozaj pohybovalo, tento jav by musel byť viditeľný z každého miesta na Zemi a muselo by o ňom prísť veľa správ.

Profimedia

K ničomu takému ale nedošlo. Vedci tiež v súvislosti so Slnkom v ten deň nezaznamenali žiadne zvláštne anomálie. Ako je teda možné, že ľudia videli to, čo videli? Rolu mohlo zohrať viacero faktorov. Nemožno vylúčiť silnú autosugesciu či psychologický jav známy ako pareidólia. Dochádza pri ňom k dotváraniu neurčitých či nezreteľných javov a predmetov za pomoci ľudskej fantázie.

Autosugescia či meteorologické javy

Vedci uviedli aj to, že na mieste síce boli tisíce ľudí, ale títo ľudia boli hlboko veriaci a vôbec nepochybovali o tom, že v ten deň uvidia zázrak. To sú priam ideálne podmienky na to, aby si podobnú udalosť vsugerovali, prípadne aby si vysvetlili prírodné javy ako prejav nadprirodzena. Faktom je, že podobným spôsobom sa podarilo vysvetliť aj ďalšie zjavenia Panny Márie v rôznych iných častiach sveta.

Profimedia

Ľudia v ten deň tiež prakticky už od rána pozorne sledovali Slnko a oblohu. Dlhé hľadenie do Slnka ale môže spôsobiť narušenie funkcií sietnice, hoci len dočasné. Ľudia potom vidia nejasne, rozmazane, čo tiež mohlo prispieť k spomínanému „zázraku“. Vylúčiť sa ale nedá fakt, že došlo k nejakému zriedkavému (hoci vede dobre známemu) meteorologickému efektu. Medzi ďalšie možnosti tiež patrí oblak saharského prachu, ktorý mohol Slnko zatieniť.

Podozrivé tiež je, že zo samotnej udalosti existuje len málo fotografickej dokumentácie. Na tých málo fotkách, ktoré máme k dispozícii, zase nevidno nič nezvyčajné. Skeptici upozorňujú aj na to, že nie všetci prítomní v ten deň videli „zázrak“ rovnako. V ich výpovediach sú pomerne výrazné rozpory, na ktoré poukázali aj niektorí skeptickejší členovia katolíckej cirkvi. Netreba zabúdať ani na to, že viacerí veriaci onoho 13. októbra nič nezvyčajné nevideli.

Profimedia

Filmové stvárnenia

Údajné zjavenia vo Fatime poslúžili ako základ pre viaceré články, knihy či filmy. Spomenúť môžeme drámu The Miracle of Our Lady of Fatima od Johna Brahma z roku 1952 (odniesla si jednu nomináciu na Oscara) či film Fatima od Marca Pontecorva, ktorý sa v roku 2020 premietal aj v našich kinách.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť