Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Každé jedno slovenské mesto či dedina má svoj erb. Väčšina z nich má svoj pôvod niekoľko storočí v minulosti a riadi sa približne rovnakými pravidlami. Na Slovensku nájdeme veľa erbov, ktoré vyzerajú takmer identicky, no, našťastie, existuje aj niekoľko výnimiek, ktoré vám predstavíme v tomto článku. Naším pomocníkom bol Heraldický register Slovenskej republiky.

Aké sú slovenské heraldické tradície?

Obľúbeným motívom sú pracovné nástroje. Veľmi veľa slovenských obcí má vo svojich erboch kosáky, kosy, kladivá a iné nástroje, ktoré symbolizujú tradičné remeslá, ktorými sa ich obyvatelia zaoberali. Tradíciu majú vyobrazenia svätcov, považovaných za patrónov tej-ktorej obce.

Ďalšou početnou skupinou sú zvieracie erby. Najčastejšie sa vyskytujú vlky, psy, medvede alebo rôzne druhy vtákov. Hlavne v súvislosti s tureckým vpádom sa rozšírili motívy zbraní a bojovníkov, odkazujúce na odhodlanie obyvateľov brániť sa. Obce mali vo zvyku preberať heraldické prvky šľachtických rodov.

Napriek niektorým opakujúcim sa motívom slovenské erby rozhodne nie sú nudné. V bohatej heraldike slovenských miest a obcí nájdeme kúsky, ktoré sa výrazne vynímajú a naozaj stoja za pozornosť:

Arnutovce

Obec na východe Slovenska má v erbe chlapíka, ktorý je rozstrieľaný šípmi. Výraz v jeho tvári hovorí, že z toho nemá veľkú radosť. Je to sv. Šebastián, ktorý podľa legendy tento útok prežil.

Ladislav Vrtel, Ivan Chalupecký, Dragica Vrtelová

Bajerovce

Bajerovce v okrese Sabinov majú v erbe krčmárku s veľkým džbánom a veľkým pohárom. Vyzerá to na celkom pohostinnú dedinu, nie?

Peter Kónya, Sergej Pančák, Leon Sokolovský

Beckov

Ako sa ocitol slon na erbe slovenskej obce? Údajne za to môže chyba rytca, ktorý vyrábal novú pečať. Pôvodne sa snažil znázorniť býka, lenže niečo sa nepodarilo. Každá jedna snaha o opravu bola kontraproduktívna. Nakoniec sa umelec rozhodol, že z toho bude sloník, a tváril sa, že to tak malo byť od začiatku.

Ladislav Vrtel, Jozef Karlík, Dragica Vrtelová

Bobrovček

Bobrovček (okres Liptovský Mikuláš) symbolizujú dva zlaté bobríky, ktoré si navzájom kryjú chrbát. Veľmi milé!

Ladislav Vrtel, Dragica Vrtelová

Bošany

Dva veľké nože a mohutný medveď pôsobia naozaj zlovestne! Medveď je symbolom rodu Bošianskovcov, nože zasa symbolizujú miestnu garbiarsku výrobu.

Ján Fabik

Bučany

Na erbe západoslovenskej obce sa toho deje naozaj veľa – na zlatom pni sedí čierny medveď, ktorý v jednej ruke stíska žezlo, v druhej korunu, Mesiac a hviezdu. Znamená to, že vesmíru vládne veľký čierny medveď?

Ladislav Vrtel, Dragica Vrtelová

Cigla

Názov obce v severnej časti Nízkych Beskýd sa nie nadarmo podobá na slovo tehla. Výroba tehál predstavuje tradičné miestne remeslo, čo odráža aj erb.

Peter Kónya, Leon Sokolovský

Čakajovce

Tento brutálny výjav znázorňuje sv. Katarínu chvíľu predtým, ako ju popravili. Sv. Katarína, patrónka obce, bola mučená na ozubenom kolese, ktoré tiež máme možnosť vidieť.

Jozef Novák, Ladislav Čisárik

Čičava

Obec sa volá Čičava, no napriek tomu nemá v erbe číču, ale líšku. To tu už naozaj nikto nič negarantuje?

Ladislav Vrtel, Dragica Vrtelová

Dobroslava

V Dobroslave v okrese Svidník dobre slávia. Dvaja mládenci s pohárom vedia, čo je v živote dôležité.

Jozef Petrovič, Kvetoslava Hanzová

Fiľakovo

Fiľakovo má vo svojom erbe jednoduchú palmu. Tento erb pochádza roku 1722 a nikto netuší, prečo je na ňom vyobrazený exotický strom.

Jozef Novák, Ladislav Čisárik

Hažlín

Erb východoslovenskej obce zachytáva dramatický výjav – čierny vlk hrdúsi ovcu a vlka hrdúsi pastier. V Hažlíne je o zábavu vždy postarané!

Hendrichovce

Kohút a líška. Bijú sa alebo tancujú?

Peter Kónya, Leon Sokolovský, Sergej Pančák

Hostovice

Silný kandidát na titul najlepší erb na Slovensku. Stolček, na stolčeku fľaška a vedľa fľašky pohárik. Čo viac si Slovák môže priať?

Jozef Petrovič, Peter Kónya, Leon Sokolovský, Sergej Pančák

Hromoš

Na slovenských erboch môžeme vidieť kadejaké povolania, kominár ale patrí medzi vzácnosti. Kominár v klasickej uniforme si hrdo kráča po streche.

František Žifčák, Vladimír Labuda

Laskár

Obec v okrese Martin za svoj symbol považuje nahnevane vyzerajúceho medveďa s kosákom a klasmi. Chcú tým naznačiť, že sa im podarilo vycvičiť medveďa na poľnohospodárske práce?

Leleš

V obci Leleš majú kríže natoľko radi, že na kríž pridali ešte ďalšie kríže. Takto to vyzerá ako veľmi čudná variácia štátneho znaku.

Mrázovce

Čím viac krížov, tým väčší Slováci. Možno sa tým riadili pri zrode tohto erbu, na ktorom vidíme nie dvojkríž, ale hneď trojkríž!

Peter Kónya, Leon Sokolovský, Sergej Pančák

Ňagov

Pod žiarivou hviezdou čupí mačka na poli za plotom. Nikto nevie, aký je význam tohto znaku. Všetci sa ale zhodneme, že vyzerá super!

Leon Sokolovský, Peter Kónya, Sergej Pančák

Sabinov

Uťatá hlava na tanieri nezobrazuje miestne kulinárske tradície, ale ide o pripomenutie Jána Krstiteľa.

Ladislav Čisárik

Štiavnik

Slovenská heraldika má niečo aj pre milovníkov My Little Pony.

Ladislav Vrtel, Dragica Vrtelová

Teplička nad Váhom

Pod lampou je najväčšia tma. Ako schovať necudné obrázky? Umiestni ich rovno do erbu!

Vladimír Tomčík

Žabokreky

Obec Žabokreky má vo svojom erbe naozaj žabu! A nielen takú hocijakú, ale rovno žabiu aristokraciu!

Ladislav Vrtel, Dragica Vrtelová

Žbince

Žbince sú ďalšou obcou so slonom v erbe. Nedá sa jednoznačne povedať, aký má slon pôvod, predpokladá sa ale, že má súvis s grófom Emanuelom I. Andrássym, ktorý navštívil Áziu aj Afriku.

Leon Sokolovský, Sergej Pančák

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť