Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana
Zdroj: ©Shutterstock

Slová z chorvátčiny, ktoré majú iný význam, ako si väčšina Slovákov myslí

Dal by som si hladne piće... Aj ja kámo, aj ja.

Niektoré ženy sú ako Chorvátsko. Každý tam už bol. Nepochybne patrí medzi obľúbené destinácie, ak si chudobný ako Čenkovej deti, alebo ak si Čech s rodinou, paštikami a autom plným hovadín na prežitie luxusnej dovolenky v karavane. Ak sa tam teda chystáš, určite si myslíš, že ako zdatnému lingvistovi ti žiadne slovníky netreba. No veď počkaj, až uvidíš niektoré bizarné frázy.

Pokiaľ máš aj ty rád primitívny humor a ide ťa rozdrapiť od smiechu, keď kamoš Poliak povie, že szuka veveričky na stromoch, máme pre teba super správu. Aj chorvátčina má čaro jazyka, v ktorom nič nie je také, aké by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Tu je zopár slov, ktoré ťa môžu svojím významom prekvapiť, ale aj dobre pobaviť.

Dobro došli

Začneme zľahka, ale dôležitým faktom. Zapamätaj si raz a navždy: Dobro došli neznamená, že ste dobre došli. A ak ešte raz uvidíme instastorky lukratívneho výhľadu na more (rozumej modrá škvrna niekde v diaľke) z polorozpadnutého balkóna s týmto popisom, dávame unfollow. V preklade to znamená vitajte.

Kokot

Samotný slovinský futbalista s najúprimnejším priezviskom na svete, Aleš Kokot, by sa možno potešil, že nie je sám. Keď ťa bude po ťažkej noci s chorvátskou rakijou budiť kikiríkanie od vedľa, bude úplne v pohode, keď povieš, že čo za k*kot robí hneď z rána taký rámus. Po chorvátsky je to totižto kohút. Okrem toho je to aj druh ryby, čiže na trhu uvidíš týchto k*kotov plno.

Shutterstock

Mrdati

U nás mierne ošemetné slovíčko, ale neboj, aj keby sa to týkalo sexu, s tvojím #summerbody by ti ho nebolo treba. Každopádne, ak sa aspoň niečo alebo niekto bude mrdati, bude sa to krútiť alebo pohybovať.

Odporúčame prečítať:

20 „influenceriek“ z Instagramu, ktoré si mysleli, že sú ich sledovatelia úplne slepí

Divný

Nikol hovorí peroxidovej kamoške v bare: „Vieš ten plavčík, čo za mnou celý deň doliezal? Najskôr chcel so mnou plivať, potom ma pozýval na obed do jeho stanu a ešte mi nakoniec aj povie, že JA som tá divná.“ Plivati znamená plávať, stan je byt, a ak ti niekto povie, že si divný, neposielaj ho hneď tam, kde slnko nesvieti. Konečne ti totižto niekto povedal, že si pekný/á. Asi sa zľutoval.

Hladne piće

Vraj čo je doma, to sa počíta. Je milé, že Chorváti hľadajú na večer nejaké domáce piće, a nie zahraničné. No keď v jedálnom lístku uvidíš hladné piće, rozmýšľaš, na čo by ti tak bola? Jednu takú nenažranú p… krásnu žienku už máš. Jáj, ono to znamená, že chladený nápoj.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť