Slováci a pohárik k sebe patria. Toto je najlepší alkoholický nápoj na svete, do top 10 sa dostal aj náš sused

Rebríček ovládol jeden typ alkoholu.


Milovníci kvalitného alkoholu si prídu na svoje – rebríček najlepších alkoholických nápojov sveta podľa hodnotení odborníkov aj bežných konzumentov ukazuje, že víno stále dominuje. A nechýba ani zástupca z nášho regiónu, konkrétne náš severný sused – Poľsko – sa umiestnilo v top 10. Poďme sa spolu pozrieť, ktorý nápoj kraľuje zoznamu vytvorenému známym portálom Tasteatlas.

1. Brunello di Montalcino (Taliansko)

Červené víno z Toskánska vyrábané výlučne z odrody Sangiovese. Vyniká chuťou čerešní, kože a balzamikového octu. Má označenie DOCG – najvyššiu taliansku známku kvality.

2. Barolo (Taliansko)

Víno z regiónu Piemont z hrozna Nebbiolo. Zreje minimálne 36 mesiacov (Riserva až 5 rokov) a je známe vysokým obsahom trieslovín, ktoré sa časom zjemňujú. Elegantné, ale silné víno.

3. Vintage Port (Portugalsko)

Najprestížnejší druh portského vína. Vyrába sa len v najlepších rokoch a tvorí len 2 % z celkovej produkcie. Zreje v sudoch 2 – 3 roky, potom ďalej vo fľašiach.

Shutterstock

4. Rías Baixas (Španielsko)

Rías Baixas je španielska apelačná oblasť, ktorá sa nachádza na pobreží Atlantického oceánu v Galícii. Existuje tu niekoľko povolených odrôd hrozna, ale v celom regióne sa darí a dominuje odrode Albariño. Väčšina vín pochádzajúcich z tohto regiónu je bledozlatá, svieža a aromatická.

5. Châteauneuf-du-Pape (Francúzsko)

Najdôležitejšie víno z južnej časti údolia Rhône. Zmes červených odrôd ako Grenache, Syrah a Mourvèdre. Víno je bohaté, korenisté, často s tónmi červeného ovocia, kože a čierneho korenia.

6. Vinsanto (Grécko, Santorini)

Dezertné víno zo sušených bielych odrôd Assyrtiko a Aidani. Sladké, koncentrované a dozrievané minimálne 2 roky v sudoch. Farba sa mení od zlatistej po tmavo jantárovú.

Shutterstock

7. Naousa (Grécko, Makedónia)

Víno z autochtónnej odrody Xynomavro. Komplexné, s vôňou červeného ovocia, paradajok, bylín a korenia. Skvelo sa hodí k divine, syrom a paradajkovým jedlám.

8. Gruzínske amforové víno (Gruzínsko)

Vyrábané starobylou metódou v hlinených nádobách (kvevri), ktoré sa zakopávajú do zeme. Víno kvasí spolu so šupkami, stopkami aj jadierkami a dozrieva 5 – 6 mesiacov.

9. Póltorak Staropolski (Poľsko)

Tradičná poľská medovina s vysokým obsahom alkoholu (15–18 %). Vyrába sa v pomere 1 diel medu a 0,5 dielu vody. Chuť je sladká, jemná, často s koreninami ako škorica či klinčeky.

Shutterstock

10. Ribera del Duero (Španielsko)

Červené vína z odrody Tempranillo, známe svojou silou, plnosťou a dobrou štruktúrou. Často zrejú v dubových sudoch a nesú označenia Crianza, Reserva či Gran Reserva podľa dĺžky dozrievania.

Mohlo by ťa zaujímať:

Toto je najlepší druh piva na svete. Slováci budú z výsledkov prekvapení, Česko má dôvod na radosť


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné