Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Slováci budú mať menšie dôchodky. Prezident podpísal nový zákon

Toto asi mnohých nepoteší.


Táto správa iste nikoho nepoteší. Ako píše portál Užitočná Pravda, prezident podpísal nový zákon, na základe ktorého budú mať Slováci menšie dôchodky. Zmena sa však týka len určitej skupiny, presnejšie ide o poberateľov, ktorí išli do predčasného starobného dôchodku.

Pôvodne mal byť ich dôchodok vo výške 635,50 eura, teda o takmer 30 eur viac ako starobný dôchodok. To sa však mení. Poberatelia predčasného starobného dôchodku a bežného starobného dôchodku ho budú dostávať v rovnakej výške, ide o sumu 606,30 eura.

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú už aj podpísal prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini. Zavedením tejto zmeny sa stanovuje maximálna suma 13. dôchodku. Táto suma bude určená ako priemerný mesačný starobný dôchodok z predchádzajúceho roku. V roku 2024 bude teda maximálna výška 13. dôchodku na úrovni 606,30 eura.

Pre mnohých je však pozitívom to, že tento bonusový dôchodok bude v tomto roku vyplatený nielen poberateľom starobného dôchodku, ale aj tým, ktorí majú ten predčasný.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nenechaj si ujsť zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa počas leta nudiť nebudeš

Pre poberateľov invalidného, vdovského, vdoveckého, sirotského a sociálneho dôchodku sa suma 13. dôchodku vypočíta ako priemerná mesačná suma týchto dôchodkov za rok 2023 podľa údajov Sociálnej poisťovne. Najnižšia suma 13. dôchodku bude v tomto prípade 300 eur. Ak bola priemerná mesačná suma dôchodku nižšia ako 300 eur, poberatelia dostanú aj tak rovnakú sumu.

„Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny tak odstránilo nepomer medzi 13. dôchodkom u predčasných seniorov a riadnych poberateľov starobného dôchodku. Predčasný 13. dôchodok tak nebude vyšší ako ten starobný,“ uviedla hovorkyňa MPSVR Natália Jachym Holubová.

Slováci budú mať menšie dôchodky
Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.