Cestovanie sa stalo v posledných rokoch veľmi obľúbeným hobby a mnoho ľudí sa vydalo cestou digitálneho nomádovania. To znamená, že cestujú a pracujú zároveň, nezáleží na tom, kde sa práve nachádzajú. Väčšinou si takýto životný štýl dovolia ľudia bez záväzkov. Slovenská rodina Paprčkovcov (otec Milan, mama Simona a dcéry Svetlanka a Slávka), ktorú ľudia môžu poznať z Facebooku ako Flying Family, je však výnimkou.
Každý deň ľuďom dokazujú, že skĺbiť pracovný život s dvoma malými deťmi a kočovaním po Európe je možné. Precestovali desiatky krajín všelijakými možnými dopravnými prostriedkami. O svoje zážitky z ciest sa teraz podelia aj s tebou. Dali aj tipy, ako na cestovanie s deťmi, a ozrejmili, prečo ich staršia dcéra nechodí do klasickej školy.
Cestovanie je v dnešnej dobe veľmi populárne. Kedy ste vy objavili lásku pre cestovanie a čo to pre vás znamená?
Sme cestovatelia telom a dušou. Podľa mňa sme sa takí narodili, a to nás aj s manželom spojilo. Spoznávame tak samých seba a nachádzame, kam patríme, čo je pre nás dôležité. Staršia dcéra Svetlanka prednedávnom vymyslela v aute pesničku „Chcem prejsť za obzor“, v ktorej spievala o svojej túžbe cestovať. Bolo krásne a zároveň veľmi úsmevné ju počúvať. Je to naše dieťa.
Cestujete už dlhé roky. Ako sa podľa vášho názoru zmenila táto záľuba za posledných 10-15 rokov?
Nemusíme chodiť ďaleko, aby sme videli zmeny. Cestovanie je dostupnejšie, momentálne veľmi „v kurze“. Táto generácia má hodnoty ani nie tak v materiálnych veciach, ako v zážitkoch. Viac rozumejú dôležitosti ochrany prírody, viac zvažujú, či vôbec chcú mať deti. Aj na Slovensku vidíme miesta, ktoré boli kedysi „neznáme“ a kde sa dal nájsť pokoj, teraz sú to pomerne populárne miesta.
Viac turistov znamená možno lepšie poznanie, viac fyzickej aktivity, pravdepodobne lepšie chápanie sveta. Na druhej strane sa mnohí milovníci cestovania radšej začali vyhýbať už známemu, preplnenému a hľadajú ešte exotickejšie a „novšie“ destinácie. Napríklad Irán, Antarktídu či Omán.
Cestovanie je skvelá forma vzdelávania a jedným dychom dodávam, že je dôležité regulovať počty ľudí v oblastiach, aby dôvod, prečo je dobré a pekné niekam ísť, neprestal kvôli kvantite návštevníkov existovať.
Kedysi sa dalo vyjsť na pyramídy v Egypte, teraz to nie je oficiálne povolené. V minulosti ste nemuseli stáť v rade na Rysy ako v rade na hotdog na futbalovom zápase. Na jednej strane je super, že sa ľudia hýbu a chcú spoznávať, na druhej strane musíme vzdelávať a chrániť to vzácne, čo tu máme.
Postupne deti učíme diskomfortu
Mnoho ľudí cestuje po svete, kým nemá záväzky. Vy ste opakom, cestujete s dvoma malými deťmi. Čo všetko sa zmenilo, odkedy cestujete štyri osoby, namiesto dvoch?
Zmenilo sa všetko. To, ako cestujeme, kam cestujeme, ako dlho tam sme, koľko nás to stojí, proste od piky. Keď nemáte deti, riešite seba. To, čo chcete vy. Keď máte deti, musíte sa vo veľkom prispôsobiť ich potrebám a možnostiam.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo všetko sa zmenilo, odkedy cestujú vo štvorici
- S akými nápadmi na výlet prichádzajú ich deti
- Prečo ich staršia dcéra nechodí do klasickej školy
- Aké cestovateľské sny majú ešte pred sebou
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom