Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk

Slováci, dávajte si veľký pozor. WHO varuje pred týmito potravinami, sú veľmi nezdravé

Môžu za veľmi vysokú úmrtnosť.


Vysoko spracované či ľahko spracované potraviny sú dlhodobý problém, pred ktorým WHO varuje. Ako však upozornili TV Noviny, teraz vyplávali na povrch čoraz väčšie dôkazy o nebezpečenstvách, ktoré tieto jedlá prinášajú. Vyplýva to zo správy Svetovej zdravotníckej organizácie.

Tieto nezdravé potraviny obsahujú veľké množstvo nezdravých tukov, cukrov či sodíka. Tie predstavujú pre ľudské telo veľkú záťaž. Ako poukazuje Svetová zdravotnícka organizácia, najväčším problémom pri týchto jedlách a nápojoch je ich nízka cena a zároveň dostupnosť.

„Dane na nezdravé potraviny, ako sú cukrom sladené nápoje, môžu viesť k nižšiemu dopytu a spotrebe,“ uvádza WHO. Ako sme ťa už informovali, na Slovensku bol začiatkom tohto roka schválený nový návrh zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov, pri ktorom mali Slováci zmiešané dojmy.

Bude sa zvyšovať stravné

Mohlo by ťa zaujímať:

Slováci sa môžu radovať. Bude sa zvyšovať stravné pre zamestnancov

Lepšie by bolo alternatívne riešenie

Vyzerá to tak, že lepším riešením ako danenie by mohli byť podľa WHO dotácie na zdravé potraviny, ako sú ovocie či zelenina, tým by sa uľahčila ich dostupnosť. „To podporuje ich spotrebu, čo vedie k zvýšeniu predaja a pozitívnym zmenám v správaní spotrebiteľov,“ vysvetľuje organizácia.

WHO varuje pred potravinami
Shutterstock

Spracované potraviny sú obrovským problémom, ktorý spôsobuje celý rad zdravotných ťažkostí. Jedálniček zložený z takýchto typov jedál sa spája so zvýšenými rizikami srdcovo-cievnych chorôb, mŕtvice, obezity, rakoviny a ďalších ochorení. WHO pred týmito potravinami varuje. Nadmerná konzumácia vysoko spracovaných potravín spôsobuje ročne v Európe až 369-tisíc úmrtí.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.