Osobná automobilová doprava patrí naďalej medzi tie najobľúbenejšie, ukazuje nová štúdia od carVertical. Ako poukázal Autobild, Slováci jazdia viac ako Česi, Maďari, Ukrajinci či Poliaci. V rebríčku nájazdu kilometrov za rok sme sa ocitli v rámci Európy a USA na 12. mieste. Celkové výsledky ťa možno prekvapia.
Pri dovoze áut zo zahraničia nastáva často problém, že sa tieto vozidlá v mnohých prípadoch stáčajú. Niektorí obchodníci bez chrbtovej kosti stiahnu číslo na tachometri, aby falošne navýšili hodnotu vozidla. Cieľom tejto štúdie je poukázať na to, koľko sa ročne priemerne jazdí a vytvoriť tak lepšie povedomie o dovezených autách.
Na základe štúdie vyplynulo, že najviac ročne prejazdia vozidlá z Holandska, a to až 29 851 km. Ďalšími v poradí sú krajiny ako Španielsko, Dánsko, Belgicko či Francúzsko. Z dát vyplýva, že autá z týchto krajín prejdú za 3-4 roky celkom okolo 100 000 kilometrov.
„Zo západnej Európy k nám prichádza značný počet niekoľkoročných áut s vysokým počtom najazdených kilometrov. Dovoz áut z iných európskych krajín je pomerne cenovo výhodný a bezproblémový, takže konečná cena ojazdeného vozidla sa tak nezvýši,“ uviedol Matas Buzelis, expert zo spoločnosti carVertical.
Slovenské vozidlá sa umiestnili niekde takmer v polovici, priemerný počet bol na úrovni 21 230 kilometrov. Takmer všetci naši susedia, s výnimkou Rakúska, jazdia menej ako my. Najmenej najazdených kilometrov mávajú autá dovezené z USA, tam však ide často o búrané autá.
Pri kúpe vozidiel dovezených zo zahraničia si treba dávať určite pozor. Krajiny si navzájom informácie o autách nezdieľajú, tým pádom to majú podvodníci jednoduchšie. Nízka cena vozidla nemusí hneď znamenať výhru, v konečnom dôsledku ťa takéto auto môže vyjsť ešte poriadne draho.