Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand

Slováci môžu od štátu získať až 400 eur. Ostáva im na to iba pár dní

Mnohí občania o bonuse netušia.


Obdobie podávania daňových priznaní sa pomaly blíži ku koncu. Mnohí Slováci si môžu prilepšiť až o 400 eur, ak požiadajú o daňový bonus. Ten môžu získať iba občania, ktorí splácajú úvery na bývanie, informuje Finančná správa.

Shutterstock

Bonus sa však vzťahuje iba na úvery poskytnuté bankou. Daňovník si môže uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky vypočítané z výšky poskytnutého úveru na bývanie na základe jednej zmluvy o úvere na bývanie, najviac zo sumy 50 000 eur na jednu tuzemskú nehnuteľnosť určenú na bývanie, ktorou je byt alebo rodinný dom,“ uvádza Finančná správa na svojich oficiálnych stránkach.

Finančná správa tiež uvádza, že sa daňový bonus môže uplatniť iba prvýkrát zo zmluvy o úvere uzatvorenej po 31.12.2017.

Podmienok je niekoľko

  • žiadateľ o bonus musí ku dňu žiadosti úveru spĺňať vek minimálne 18 a maximálne 35 rokov
  • jeho priemerný mesačný príjem dosiahnutý za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom uzatvoril zmluvu o úvere na bývanie, nepresiahol 1,3 násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zistenej Štatistickým úradom SR za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom bola uzavretá zmluva o úvere na bývanie; priemerný mesačný príjem sa vypočíta ako 1/12 zo súčtu zdaniteľných príjmov.

Ak je daňovník spoludlžníkom, nárok na daňový bonus mu nevzniká. Uplatniť si ho môže len ten dlžník, ktorý je uvedený ako hlavný.

Zamestnanci to už tento rok nestihnú, podnikateľom ostáva pár dní

Zamestnanci si bonus môžu uplatniť raz ročne v ročnom zúčtovaní. Zamestnanci to už tento rok nestihnú, keďže dátum na podanie žiadosti je stanovený maximálne na 15. februára. Podnikatelia však majú ešte chvíľu čas, a to najneskôr do 31. 3. 2023, respektíve 30. 6. 2023.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje