Slovensko sa môže pýšiť množstvom unikátov, z ktorých jednoznačne vyčnievajú ostrovy. Všetky nesú svoj vlastný príbeh a účel, no spojilo ich jedno – ochrana toho najcennejšieho a najdôležitejšieho, čo naša príroda ponúka.
Sihoť
V mestskej časti Karlova Ves sa nachádza výnimočný dunajský riečny ostrov s názvom Sihoť, tvorený predovšetkým kremičitými štrkopieskami, ktoré priplavil Dunaj z alpských oblastí. Od roku 1886 zabezpečuje vodu tej najvyššej kvality pre mestské časti Karlova Ves, Dúbravka, Devínska Nová Ves, časť Starého Mesta a aj časť Záhoria po Malacky.
Voda na ostrove patrí medzi najkvalitnejšie v strednej Európe, a to vďaka prirodzenému filtračnému prostrediu, ktoré tvoria nekontaminované riečne nánosy na nepriepustnom podloží, chránené biologicky aktívnymi vrstvami jemného piesku, humusu a vegetácie.
Je chránený pred poľnohospodárskou a priemyselnou činnosťou. Verejnosti je prístupný iba počas špeciálnych vzdelávacích podujatí. Chránený areál Sihoť je výnimočný nielen v kontexte pitnej vody, ale aj pre vzácne lužné biotopy.
Kam za históriou?
V historických priestoroch prvej čerpacej stanice v Bratislave môžeš navštíviť Vodárenské múzeum. Tento areál ponúka unikátny zážitok, spojenie vzdelávania, oddychu a ekológie, pričom hlavným konceptom múzea je symbióza prírody a techniky. V expozícii múzea sa dozvieš čo-to o činnostiach výroby a distribúcie pitnej vody, ale uvidíš aj prezentáciu vodárenskej techniky.
Slanický ostrov
V roku 1953 zmizlo pod hladinu Oravskej priehrady päť osád. Kvôli riešeniu problémov so záplavami zanikli Slanica, Osada, Ústie, Ľavkovo, Oravské Hámre a Ľavkovo. Obyvatelia sa kvôli výstavbe Oravskej priehrady s vodnou elektrárňou museli vysťahovať. Jediné, čo po nich zostalo, je dominanta Slanice, ktorou je návršie s barokovým kostolom a kalváriou.
Vzhľadom na zanedbaný stav kostola sa oravskí výtvarníci spojili s Oravskou galériou a vytvorili expozície Tradičná ľudová plastika a maľba a Oravská kamenárska tvorba z 18. a 19. storočia. Aj preto je ostrov nazývaný Slanický ostrov umenia. Na ostrove je tiež expozícia o histórii zatopených obcí, ale nájdeš tam tiež to, ako sa stavala samotná Oravská priehrada.
Vedel si, že…?
Na Oravskej priehrade sa nachádza aj Vtáčí ostrov, ktorý je významnou lokalitou v rámci hniezdenia na Slovensku. V súčasnosti tam žije okolo 2000 druhov vodných vtákov.
Žitný ostrov
Žitný ostrov je výnimočnou poľnohospodárskou oblasťou na Slovensku. Vznikol spojením Medzivažia, Medzičilizia a starého Žitného ostrova. Ide o najväčší riečny ostrov v Európe, ktorý je zároveň hlavnou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe.
Ostrov sa pýši bohatou faunou a flórou, vrátane chránených druhov rastlín ako leknovec štítnatý či lekno biele. Jeho územie je domovom pre rôzne druhy zvierat vrátane zajacov, jeleňov, jarabíc, diviakov, bažantov a ohrozeného dropa veľkého. Ostrovu ale dominuje vodné vtáctvo. Zazrieť tam môžeš labute, kormorány a mnoho iných.
Typické preň boli vodné mlyny, v ktorých sa vyrábal šrot a múka. Niektoré z nich sa zachovali dodnes. Navštíviť tak môžeš lodný mlyn v Kolárove, kolové vodné mlyny v Tomášikove, Jahodnej, Jelke a Dunajskom Klátove.
Vedel si, že…?
Vedľa Žitného ostrova sa nachádza Malý Žitný ostrov. Ide o umelo vybudovaný riečny ostrov, ktorý je zároveň národnou prírodnou rezerváciou a chránenou krajinnou oblasťou. Ostrov je výnimočný tým, že je jediným hniezdiskom v strednej Európe pre orliaka morského.
Kúpeľný ostrov
Kúpeľný ostrov v Piešťanoch má bohatú históriu. Jeho prírodné liečivé zdroje využívali už v stredoveku. Prvé kúpeľné domy boli na ostrove postavené v roku 1778, avšak o niekoľko rokov boli poškodené povodňami. Následná rekonštrukcia a rozšírenie priniesli aj krásny park.
Ostrov navštevovali nielen domáci obyvatelia, ale aj zahraniční návštevníci. Vďačíme za to rodine Winterovcov. Tí v roku 1889 liečebné kúpele prenajali a preslávili ich aj v zahraničí. V roku 1917 sa Kúpeľný ostrov stal miestom stretnutia troch cisárov – bulharského cára Ferdinanda I. Coburského, nemeckého Wilhelma II. a rakúskeho Karola I.
Rodina Winterovcov prispela k rozvoju kultúrneho života v Piešťanoch. Organizovala výstavy, šachové majstrovstvá, tenisové a golfové turnaje a koncerty. V tomto období vznikli hotely ako Pro Patria či Thermia Palace.
Liečivá voda v tejto oblasti obsahuje minerály, síru a sírovodík, a tie sú mimoriadne prospešné pre pohybové ústrojenstvo. Aj to je dôvodom, prečo kúpele navštevuje medzinárodná klientela. Zároveň ide o jediný kúpeľný ostrov v Európe s desiatimi termálnymi prameňmi. Jeho poloha v blízkosti Kolonádového mosta umožňuje návštevníkom vychutnať si príjemné prechádzky či plavbu loďou.
Alžbetin ostrov
Alžbetin ostrov, tvarom pripomínajúci vreteno, je (v súčasnosti) polostrov s dĺžkou 2,5 km a šírkou 200 m. Nachádza sa pozdĺž mesta Komárno na Dunaji. Vytvoril sa z dvoch menších ostrovov v dôsledku nánosov Dunaja.
Do roku 1745 bol vo vlastníctve veliteľa pevnosti v Komárne. Aj to je dôvodom, prečo v tomto období za využívanie jeho priestoru vyberali nájmy. Ako súčasť hradného panstva slúžil nielen na oddych v zelených záhradách, ale aj na pestovanie ovocia.
Vedel si, že…?
Nad Dunajom je postavený Alžbetin most, ktorý spája slovenské mesto Komárno a maďarské mesto Komárom.
Od roku 1745 bol opäť ostrov vo vlastníctve mesta. Slúžil ako pasienok a neskôr plnil funkciu mestského sadu. Získal si obľubu mešťanov. Vznikli na ňom hostince a lodné mlyny. Na začiatku 19. storočia bolo na ostrove vytvorených 213 pozemkov, ktoré predali občanom mesta v aukcii. To je príčinou vzniku súčasnej uličnej siete – dnešnej platanovej aleje.
Svoj názov ostrov dostal podľa cisárovnej Alžbety, známej ako Sissi, 1. septembra 1892 o polnoci. Aj keď sa v priebehu rokov jeho názov zmenil na Ostrov Červenej flotily, od roku 1992 nesie svoje pôvodné meno Alžbetin ostrov.
Kam za históriou?
V Komárne sa nachádza Podunajské múzeum, ktoré sa skladá z viacerých objektov. V Zichyho paláci sa zoznámiš s Komárnom v rokoch 1849 – 1945. Nájdeš v ňom tiež pamätnú izbu Móra Jókaia (spisovateľa). Zavítať môžeš aj do Rímskeho lapidária či do roľníckeho domu. Súčasťou je aj Kultúrny palác, ktorý je však kvôli rekonštrukcii momentálne zatvorený.
Benkove ostrovy
Benkove ostrovy vybudovali v priebehu rokov 2006 – 2007 ako súčasť protipovodňovej ochrany Bratislavy. Tvoria skupinu 12 malých ostrovov v rámci Vodného diela Gabčíkovo. Ich účel spočíva v poskytovaní náhrady za zničené biotopy a hlavne v tom, aby slúžili ako hniezdisko pre vodné vtáky.
Na týchto ostrovoch nájdeš hniezdiace druhy ako kačica divá, kulík riečny, trasochvost biely a môžeš tu sledovať aj migráciu kalužiaka sivého či belušu malú. Je výnimočné nájsť lokality s nedotknutou prírodou.
K týmto jedinečným lokalitám patria aj slovenské ostrovy, ktorých kľúčovou úlohou je ochrana prírody a zachovanie prirodzeného životného cyklu rastlín, vtáctva a ďalších živočíchov, ktoré tieto miesta obývajú. Hoci mnohé z nich sú pre verejnosť neprístupné, môžeš ich obdivovať z lode či z rozhľadní, ktoré sú v ich blízkosti.
Obsah bol spracovaný z podkladov slovander.sk.