Slováci nachádzajú v schránkach ročné vyúčtovanie. Nepríjemný nedoplatok možno čaká aj teba

Slováci hlásia nedoplatky za teplo. Pozri, koho sa to týka.


Koniec mája je obdobím, keď správcovia bytov doručujú ročné vyúčtovanie nákladov na bývanie. Jednou z najsledovanejších položiek je bezpochyby teplo – vykurovanie a ohrev teplej vody. Rok 2024 priniesol zaujímavý zvrat, ktorý mnohým domácnostiam pomohol ušetriť: výnimočne teplé počasie. Téme sa venoval portál iStream.

Podľa Svetovej meteorologickej organizácie bol rok 2024 najteplejším rokom v histórii meraní, čo sa priamo premietlo do nižšej spotreby tepla v domácnostiach. Vykurovacia sezóna bola miernejšia a potreba kúrenia výrazne nižšia.

„Teplári dodali svojim odberateľom v priemere o 1,7 % tepla menej ako v predchádzajúcom roku,“ uviedol Stanislav Janiš, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT). Táto skutočnosť výrazne znižuje riziko vysokých nedoplatkov pri ročnom zúčtovaní.

Regulácia cien a nové pravidlá rozúčtovania

Napriek všeobecnému zdražovaniu energií zostali ceny tepla pod kontrolou. Štát pre rok 2024 opätovne zaviedol cenový strop pre domácnosti a vybraných koncových odberateľov, čím zabezpečil stabilitu v tejto oblasti. Výsledný nedoplatok alebo preplatok tak bude závisieť najmä od toho, ako presne boli nastavené mesačné zálohové platby.

V roku 2024 taktiež došlo k aktualizácii vyhlášky Ministerstva hospodárstva upravujúcej pravidlá rozúčtovania. Novinkou je zavedenie kontrolného mechanizmu, ktorý má zabezpečiť spravodlivejšie prerozdelenie nákladov. Pomer medzi najnižšou a najvyššou jednotkovou cenou za meter štvorcový nesmie prekročiť 2,85-násobok. Prakticky to znamená, že energeticky náročnejšie byty zaplatia viac, zatiaľ čo úspornejšie domácnosti ušetria.

Shutterstock

Centrálne zásobovanie tepla: Efektívnosť a úspory

Na Slovensku je na systémy centrálneho zásobovania teplom (CZT) napojených viac ako 760-tisíc domácností, čo predstavuje približne 35 % všetkých domácností. Tieto systémy neustále zvyšujú svoju efektívnosť, čo prispieva k stabilizácii cien.

„K stabilizácii cien tepla prispieva vo veľkej miere aj neustále zvyšovanie efektívnosti pri výrobe tepla a teplej vody,“ potvrdil Janiš. Vďaka moderným technológiám sa systémy CZT stávajú ekologickejšími a hospodárnejšími.

Ak občan nesúhlasí s vyúčtovaním, mal by sa najprv obrátiť na svojho správcu alebo spoločenstvo vlastníkov. V prípade pretrvávajúcich problémov je možné kontaktovať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví alebo Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Vyúčtovanie za rok 2024 tak prináša pre mnohých Slovákov pozitívne správy – kombinácia teplejšieho počasia, regulovaných cien a efektívnejších systémov vytvára predpoklady pre nižšie náklady na teplo v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

Mohlo by ťa zaujímať:

Priprav si pevné nervy (a chrániče). Lidl spúšťa akciu, akú Slovensko ešte nezažilo


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné