Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 5.11.2024
sk
Imrich
cz
Miriam

Slováci nesmú zbierať lesné plody v chránených územiach. Je to možné len na vyhradených miestach

Národné parky spoločne s políciou pripravujú akcie proti nelegálnym zberačom.


Zbierať lesné plody v národných parkoch a ďalších chránených územiach, kde platí tretí a vyšší stupeň ochrany, je možné len na vyhradených miestach. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák. Podotkol, že národné parky spoločne s políciou pripravujú akcie proti nelegálnym zberačom, ktorí plody zbierajú na komerčné účely.

„Vyhradené miesta sú napríklad v národných parkoch Slovenský raj, Slovenský kras, Veľká Fatra, ale tiež v prírodnej rezervácii Vydrica,“ uviedol Ferenčák. Lesné plody, predovšetkým čučoriedky, maliny, brusnice, jahody či huby, je tiež možné zbierať len na vlastnú spotrebu. Zároveň vlastníci, správcovia či nájomcovia nie sú obmedzovaní pri zbere na pozemkoch.

„Zberačom na komerčné účely sa snažia v prvom rade dohovoriť, pokuty sú krajným riešením. V blokovom konaní im hrozí pokuta do 300 eur, ako aj odobratie nazbieraných lesných plodov a náradia,“ ozrejmil Ferenčák s tým, že v správnom konaní môže byť za daný priestupok uložená pokuta do 3319,39 eura a prepadnutie veci.

Upozornil, že enormný zber lesných plodov poškodzuje prírodu a vzácne ekosystémy národných parkov. Jeden zberač podľa neho dokáže so zbernými pomôckami nazbierať desiatky litrov lesných plodov denne. „Lesné plody majú pritom nasýtiť predovšetkým pôvodných obyvateľov lesa,“ podotkol.

Nadmerným zberom prichádzajú živočíchy o prirodzenú potravu. Dôsledkom býva aj neželaná kolízia či snaha zvierat zaobstarať si potravu v iných lokalitách. „Nezriedka sa pohybujú aj mimo turisticky značených chodníkov, čo neraz súvisí i s rizikom lesných požiarov,“ dodal.

Mohlo by ťa zaujímať:

Stiahol si nohavice a začal onanovať. Obyvatelia bratislavskej bytovky majú strach o svoje deti

Ministerstvo odporúča v prípade podozrenia na porušovanie pravidiel obrátiť sa na príslušnú správu národného parku, chránenej krajinnej oblasti, políciu či zelenú linku envirorezortu.

Problémom je nelegálny obchod s nazbieranými lesnými plodmi v blízkosti ciest. „Túto problematiku však legislatíva rezortu životného prostredia nerieši. Patrí totiž do kompetencie Slovenskej obchodnej inšpekcie,“ doplnil Ferenčák.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.