Takmer 40-tisíc ľudí vo vojnou postihnutom Južnom Sudáne sa vďaka podpore zo Slovenska dostalo k zdravotnej starostlivosti, preventívnym zdravotným prehliadkam a školeniam zameraným na starostlivosť o zdravie. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa Nadácie Integra Erika Kremská. Okrem nadácie sa na programe pomoci Južnému Sudánu podieľala aj SlovakAid a ďalší slovenskí darcovia.
Organizácie a darcovia spolu podporili 37 kliník, ktoré si mohli zakúpiť lieky a zdravotnícky materiál a vyškolili 295 zdravotníckych pracovníkov, vrátane odborníkov pre psychosociálnu starostlivosť v oblasti Renk a Leer. Pomoc dostali hlavne ženy, deti a vnútorne vysídlení ľudia.
Južný Sudán je dlhodobo ovplyvnený občianskou vojnou, ktorá vypukla v decembri 2013 a doposiaľ v nej bolo zabitých viac ako 400-tisíc ľudí, zhruba štyri milióny osôb bolo vnútorne vysídlených alebo utieklo do susedných krajín. „Povodne, zamorenie kobylkami a pandémia COVID-19 celú situáciu v krajine ešte zhoršili, vrátane nepriaznivej situácie žien a dievčat, ktoré čelia stúpajúcemu násiliu,“ informuje Kremská. Podľa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) bolo v roku 2021 v Južnom Sudáne odkázaných na humanitárnu pomoc 8,3 milióna ľudí, čo je viac ako dve tretiny obyvateľstva.
„Sme radi, že sme aspoň trochu zmiernili dopad dlhotrvajúceho konfliktu, ktorý ešte prehlbuje chudobu a utrpenie tých najzraniteľnejších. Každé druhé dieťa tu trpí horúčkou alebo maláriou a každé štvrté dieťa hnačkou. Približne tri štvrtiny percent všetkých úmrtí detí v Južnom Sudáne spôsobujú choroby, ktorým sa dá predchádzať,“ uviedla humanitárna koordinátorka Nadácie Integra Ivana Čorbová.
Nadácia Integra je rozvojová a humanitárna organizácia, ktorá na Slovensku pôsobí už 25 rokov. Doposiaľ poskytla humanitárnu pomoc v krajinách ako sú Ukrajina, Jemen, Južný Sudán, Irak, alebo Sýria. Nadácia Integra realizuje v Keni a Etiópii rozvojové projekty zamerané na vzdelávanie detí a mládeže, poľnohospodárstvo a ekonomický rozvoj.