Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava

Slováci pomohli ľuďom v Južnom Sudáne

Organizácie a darcovia spolu podporili 37 kliník, ktoré si mohli zakúpiť lieky a zdravotnícky materiál a vyškolili 295 zdravotníckych pracovníkov.


Takmer 40-tisíc ľudí vo vojnou postihnutom Južnom Sudáne sa vďaka podpore zo Slovenska dostalo k zdravotnej starostlivosti, preventívnym zdravotným prehliadkam a školeniam zameraným na starostlivosť o zdravie. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa Nadácie Integra Erika Kremská. Okrem nadácie sa na programe pomoci Južnému Sudánu podieľala aj SlovakAid a ďalší slovenskí darcovia.

Organizácie a darcovia spolu podporili 37 kliník, ktoré si mohli zakúpiť lieky a zdravotnícky materiál a vyškolili 295 zdravotníckych pracovníkov, vrátane odborníkov pre psychosociálnu starostlivosť v oblasti Renk a Leer. Pomoc dostali hlavne ženy, deti a vnútorne vysídlení ľudia.

Profimedia

Južný Sudán je dlhodobo ovplyvnený občianskou vojnou, ktorá vypukla v decembri 2013 a doposiaľ v nej bolo zabitých viac ako 400-tisíc ľudí, zhruba štyri milióny osôb bolo vnútorne vysídlených alebo utieklo do susedných krajín. „Povodne, zamorenie kobylkami a pandémia COVID-19 celú situáciu v krajine ešte zhoršili, vrátane nepriaznivej situácie žien a dievčat, ktoré čelia stúpajúcemu násiliu,“ informuje Kremská. Podľa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) bolo v roku 2021 v Južnom Sudáne odkázaných na humanitárnu pomoc 8,3 milióna ľudí, čo je viac ako dve tretiny obyvateľstva.

„Sme radi, že sme aspoň trochu zmiernili dopad dlhotrvajúceho konfliktu, ktorý ešte prehlbuje chudobu a utrpenie tých najzraniteľnejších. Každé druhé dieťa tu trpí horúčkou alebo maláriou a každé štvrté dieťa hnačkou. Približne tri štvrtiny percent všetkých úmrtí detí v Južnom Sudáne spôsobujú choroby, ktorým sa dá predchádzať,“ uviedla humanitárna koordinátorka Nadácie Integra Ivana Čorbová.

Nadácia Integra je rozvojová a humanitárna organizácia, ktorá na Slovensku pôsobí už 25 rokov. Doposiaľ poskytla humanitárnu pomoc v krajinách ako sú Ukrajina, Jemen, Južný Sudán, Irak, alebo Sýria. Nadácia Integra realizuje v Keni a Etiópii rozvojové projekty zamerané na vzdelávanie detí a mládeže, poľnohospodárstvo a ekonomický rozvoj.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť