Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 21.4.2024
sk
Ervín
cz
Alexandra

Slováci, pozor. Ak toto nesplníš, nepustia ťa na prezidentské voľby

Určite sa ti nechce otočiť a ísť domov.


Už čoskoro si budeme opäť voliť hlavu štátu. Cez víkend nás čaká prvé kolo prezidentských volieb, kde odovzdáš hlas tvojmu favoritovi, ktorého možno posunieš do druhého kola. Na jednu vec si však treba dávať pozor, inak sa k voľbám vôbec nedostaneš. Ako informuje portál Info.sk, aby ťa pustili voliť, je kľúčové priniesť si občiansky preukaz, ktorý je platný.

Ak plánuješ ísť voliť, tak si radšej skontroluj, dokedy ti platí občiansky preukaz, môže sa stať, že jeho platnosť skončila alebo v nasledujúcich dňoch skončí. Určite by nebolo ideálne, keby si prišiel do volebnej miestnosti, len aby si zistil, že sa môžeš rovno otočiť.

Bez toho, aby si mal platný občiansky, ťa voliť nepustia. Nemusíš sa však báť, aj keď ti už preukaz skončil alebo končí niekedy pred prvým volebným víkendom. Môžeš si ho ísť najneskôr do piatka vybaviť, pričom na to, aby ti bolo umožnené hlasovanie, sa môžeš preukázať potvrdením o vybavovaní občianskeho preukazu.

„Doklad, ktorý voličovi vydá Policajný zbor ako náhradu počas vybavenia nového dokladu, stačí na preukazovanie vo volebnej miestnosti,“ uviedol pre TASR tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Mohlo by ťa zaujímať:

Slovensko čakajú prezidentské voľby. Aké vlastnosti by mal mať vhodný kandidát na prezidenta?

Platnosť nie je ohraničená iba dátumom

Pozor, občiansky preukaz nie je neplatný len vtedy, ak skončila jeho platnosť. Pustiť voliť ťa nemusia ani vtedy, ak je občiansky poškodený tak, že sa nedá overiť totožnosť, a zároveň ani v tom prípade, ak sú na ňom nesprávne údaje, napríklad zmena priezviska či iné trvalé bydlisko.

Prvé kolo prezidentských volieb prebehne už túto sobotu 23. marca. Voliči si budú v dvojkolovom hlasovaní voliť hlavu štátu na päťročné obdobie. Donedávna sa o post prezidenta uchádzalo 11 uchádzačov, pričom teraz je to 10 – ako sme ťa informovali, dnes vypadol Andrej Danko. V prípade potreby bude druhé kolo 6. apríla.

Dostupná je taktiež aj infolinka, na ktorú sa voliči môžu obrátiť so svojimi otázkami v spojení s prvým kolo volieb, informuje ministerstvo vnútra. Funguje na telefónnych číslach 02/4859 2317 a 02/4859 2312.

nepustia ťa na prezidentské voľby
TASR – Lukáš Grinaj

Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.