Pri hľadaní nového domova sa spotrebitelia na realitných portáloch môžu stretnúť s rôznymi zavádzajúcimi praktikami, ktoré komplikujú nájdenie vyhovujúcej nehnuteľnosti. Spotrebiteľská organizácia dTest upozorňuje na tieto nástrahy, ktoré sa často vyskytujú v realitnej inzercii. Môžu výrazne ovplyvniť konečné rozhodnutie kupujúcich.
Jedným z najčastejších problémov je nesprávne uvádzanie cien v inzerátoch, kde sa spotrebiteľ až neskôr dozvie o dodatočných nákladoch.
„Dozviete sa, že k cene musíte ešte pripočítať DPH, províziu realitnej kancelárie či náklady na zabezpečenie právnych služieb súvisiacich s prevodom nehnuteľnosti. V dôsledku toho konečná cena nehnuteľnosti môže dosahovať čiastku často o tisíce eur vyššiu,“ upozornila riaditeľka dTestu Eduarda Hekšová. Takéto praktiky sú podľa odborníkov nielen netransparentné, ale priamo porušujú pravidlá pre uvádzanie spotrebiteľských cien.
Skrytá realita za atraktívnymi inzerátmi
Ďalším častým javom je skresľovanie základných informácií o ponúkaných nehnuteľnostiach. Realitní sprostredkovatelia často nadhodnocujú kvalitu bývania alebo uvádzajú nepresné údaje. Organizácia upozorňuje najmä na prikrášľovanie vzdialeností od mesta či zavádzanie ohľadom skutočnej rozlohy bytu.

„Trojizbový byt sa nakoniec ukáže ako dvojizbový byt so samostatnou kuchyňou so ‚skrytým potenciálom‘, moderný interiér je zase ťažko rozpoznateľnou digitálnou vizualizáciou,“ uviedla Hekšová.
Mimoriadne problematickou praktikou je aj ponúkanie nebytových priestorov ako plnohodnotných bytov. Tieto priestory sú často označované ako „ateliéry“ vhodné na bývanie, čo môže spôsobiť vážne problémy. „Nielenže budete mať problémy s hypotékou, ale nemôžete tu ani trvalo bývať, prípadne byt evidovať ako adresu trvalého pobytu,“ dodala Hekšová.
Spotrebitelia by preto mali byť pri prezeraní realitných inzerátov obozretní, dôkladne si overiť všetky informácie a najlepšie si nehnuteľnosť osobne prezrieť pred uzatvorením akejkoľvek záväznej zmluvy.