Na Slovensku sa čoraz viac prejavuje jeden zásadný problém v podobe nedostatočného lekárskeho personálu. Chýbajú nielen lekári, ale taktiež aj zdravotné sestry. Na tento nedostatok doplácali najmä dospelí, ako však informuje portál Regiony.sk, značne zasiahnutá bude aj ďalšia skupina Slovákov. Už čoskoro by sa mali vo viacerých slovenských mestách zrušiť detské pohotovosti.
Najviac na to doplatia menšie a stredne veľké mestá. Detskí pacienti budú musieť spolu s rodičmi dochádzať za akútnou zdravotnou pomocou do veľkých miest. Prvé kolo zatvárania prišlo ešte v minulom roku, keď zmizlo prvých 5, teraz by sa mali pridať ďalšie. Tentoraz je naplánované zrušenie až 15 detských pohotovostí.
V týchto mestách budú rušiť detské pohotovosti
Od júna tohto roku štát naplánoval koniec týchto detských pohotovostí (v zátvorke uvádzame, kde bude najbližšia detská pohotovosť):
- Galanta (po novom Dunajská Streda)
- Košice – okolie (po novom Košice)
- Medzilaborce (po novom Humenné)
- Myjava (po novom Skalica)
- Námestovo (po novom Trstená)
- Nové Mesto nad Váhom (po novom Trenčín)
- Piešťany (po novom Trnava)
- Ružomberok (po novom Dolný Kubín)
- Sabinov (po novom Prešov)
- Senica (po novom Skalica)
Druhá várka zatvárania detských pohotovostí odštartuje v novembri, zrušenie zasiahne tieto mestá:
- Dubnica nad Váhom (po novom Považská Bystrica)
- Kráľovský Chlmec (po novom Trebišov)
- Partizánske (po novom Topoľčany)
- Pezinok (po novom Bratislava)
- Šaľa (po novom Nové Zámky)
Nádej umiera posledná
Proti plánovanému rušeniu pohotovostí sa stále bojuje, samotný boj vedie Združenie miest a obcí Slovenska, ktoré stojí proti rozhodnutiu ministerstva zdravotníctva. Stále prebiehajú rokovania medzi primármi nemocníc, starostami, primátormi a pediatrami vo viacerých mestách, cieľom je zachovať čo najviac existujúcich pohotovostí.
Zrušenie detských pohotovostí v niektorých mestách by v praxi znamenalo výrazne dlhšiu dobu, kým dieťaťa dostane lekárska pomoc. Zatiaľ čo v súčasnosti sa ľudia z menších či stredných miest dokázali dostať k lekárovi do niekoľkých minút, v určitých prípadoch by to mohlo byť aj 30 a viac minút.
Nielenže ide o zdravotné riziko, ale taktiež aj o vyššie náklady pre rodičov. Okrem toho vzniká problém s kapacitami. Rušenie súčasných detských pohotovostí môže vytvoriť značný tlak na tie vo väčších mestách. Združenie miest a obcí sa snaží docieliť, aby existujúce pohotovosti mohli fungovať aspoň do 20 hodiny.