Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 16.6.2024
sk
Blanka
, Bianka
cz
Zbyněk

Slováci pracujúci v týchto podceňovaných povolaniach v skutočnosti zarábajú veľmi slušne

Ak si hľadáš prácu, zamysli sa aj nad týmito podceňovanými povolaniami.


Do práce musíme chodiť všetci. Okej, sú tu aj také skupiny obyvateľstva, ktoré nemusia, ale drvivá väčšina Slovákov skrátka musí každé ráno vstať, obliecť sa a vyraziť do práce. Niektorí z nás majú aj to šťastie, že si môžu svoju prácu vybrať, a najhlavnejším kritériom pri výbere je, priznajme si, plat.

Existujú profesie, ktoré v spoločnosti nie sú považované práve za najpopulárnejšie či najprestížnejšie, čo je väčšinou preto, že sa s nimi viaže akýsi spoločenský predsudok. Napriek tomu však dokážu ponúknuť veľmi slušné zárobky. Tieto podceňované povolania môžu byť pre mnohých prekvapením, pretože za nimi často stojí náročná práca, špecifické zručnosti a odborné znalosti. Pozrime sa na niekoľko z nich.

1. Opravár výťahov

Opravári výťahov sú kľúčovými odborníkmi pri udržiavaní bezpečnosti a funkčnosti budov. Ich práca zahŕňa inštaláciu, údržbu a opravy výťahov a eskalátorov. Aj keď táto profesia nepatrí medzi najpopulárnejšie, plat opravára výťahov môže byť veľmi atraktívny. Na Slovensku môžu skúsení opravári výťahov zarobiť mesačne od 1 500 do 2 500 eur, v závislosti od regiónu a zamestnávateľa.

2. Inštalatér

Inštalatéri sú často vnímaní ako ľudia, ktorí riešia havarijné situácie v domácnostiach a budovách. Ich práca je však oveľa komplexnejšia a zahŕňa inštaláciu, opravy a údržbu vodovodných systémov. Vďaka rastúcemu dopytu po odborníkoch v tomto odvetví môžu skúsení inštalatéri na Slovensku zarobiť od 1 200 do 2 000 eur, prípadne aj viac.

Mohlo by ťa zaujímať:

Máš poslednú šancu. Vyhraj e-bike v hodnote 3 800 eur, s ktorým si užiješ každú jazdu

3. Pracovník v oblasti rádioterapie

Títo ľudia pracujú v oblasti medicíny a podieľajú sa na liečbe rakoviny pomocou rádioterapie. Aj keď je táto práca náročná a vyžaduje špecializované vzdelanie, je aj veľmi dobre platená. Na Slovensku sa mesačný príjem pracovníka v oblasti radiačnej terapie môže pohybovať od 1 500 do 3 000 eur, v závislosti od skúseností a pracoviska a konkrétnej špecializácie.

4. Správca sietí (network administrator)

Správca sietí zabezpečuje bezproblémové fungovanie počítačových sietí v organizáciách. Táto práca vyžaduje technické zručnosti a znalosti v oblasti informačných technológií. Na Slovensku môže správca sietí zarábať mesačne od 1 200 do 2 500 eur, v závislosti od skúseností a veľkosti firmy. S rastúcim významom IT technológií sa dopyt po kvalifikovaných správcoch sietí neustále zvyšuje, čo zvyšuje aj ich mzdové ohodnotenie.

Shutterstock

5. Elektrikár

Medzi podceňované povolania patrí aj elektrikár. Táto práca vyžaduje odborné vzdelanie a skúsenosti. Na Slovensku môže skúsený elektrikár zarobiť mesačne od 1 200 do 2 200 eur, pričom mzdy môžu byť vyššie v prípade špecializovaných prác alebo prác v rizikových podmienkach.


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.