Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 14.7.2024
sk
Kamil
, Lara
cz
Karolína
, Karolina, Karla

Slováci prichádzajú podvodom o stovky eur. Nenalákali podvodníci na lacnú dovolenku aj teba?

Na toto si dávaj pozor.


Leto je tu a s ním, samozrejme, aj dovolenky. Každoročne sa Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) a Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) stretávajú s návalom sťažností dovolenkárov. Veľakrát ide skôr o banálne veci, no teraz je to výrazne horšie.

Ako informuje Dnes24, Slováci prichádzajú o peniaze, podvodníci ich lákajú na falošné lacné dovolenky. Často si ľudia pri kúpe dovoleniek poriadne nepreveria, od koho nakupujú, zaujme ich najmä lákavá cena. Za dovolenku teda zaplatia, no potom prichádza veľké sklamanie. Zvyčajne ide o podvod.

SOI spotrebiteľov vyzýva, aby boli obozretní a pri kúpe si vždy preverili, odkiaľ si dovolenku kupujú. „Doména .sk ani použitie slovenského jazyka automaticky neznamená, že ide o slovenskú cestovnú kanceláriu ako organizátora zájazdu alebo o slovenskú cestovnú kanceláriu alebo cestovnú agentúru ako sprostredkovateľa predaja zájazdov,“ upozorňuje SOI na svojom webe.

ubytovanie v Taliansku zadarmo

Mohlo by ťa zaujímať:

Slováci môžu mať ubytovanie v Taliansku zadarmo. Stačí splniť tieto podmienky

Veľa firiem vystupuje ako cestovné kancelárie, avšak ide o firmy, ktoré nemajú takýto predmet podnikania alebo sa iba vydávajú za iné známe cestovné kancelárie. Často majú aj falošné identity, certifikáty či chýba úplná ochrana pre prípad úpadku.

„Podvodné internetové stránky nie sú aktívne dlhšiu dobu, avšak za krátky čas ich existencie podvodníci dokážu vylákať od spotrebiteľov nemalé finančné prostriedky,“ vysvetľuje SOI. Na svojom webe uvádza existujúce cestovky.

Veľakrát sú to podvody v Chorvátsku

Veľa Slovákov sa stretlo s tým, že narazili na podvodné dovolenky v Chorvátsku. Mnohí naleteli, prišli tak o peniaze aj o dovolenku. Najčastejšie sa nechajú napáliť na nízkej cene za ubytovanie. Viacerí hovoria, že videli aj fotky z ubytovania, pričom im dali poriadnu zľavu, no nakoniec sa ukázalo, že išlo o podvod.

Nenechaj sa oklamať. V Chorvátsku sa dejú viaceré podvody s ubytovaním, varuje slovenská polícia
Shutterstock

„Zaslala nám fotografie ubytovania. Dala nám zľavu, myslím, že nejakých 200 až 300 eur, s tým, že sme ešte mali mať zadarmo nejaké ležadlá na pláži,“ povedala jedna z podvedených. „Skontaktovali sme sa s tou pani, čo mi poslala ponuku. Nakoniec sme sa dohodli, že z 1 200 eur nám to stiahla na 600 eur, že sa to vyplatilo,“ uvádza ďalšia z poškodených.

Rieši to aj polícia

Takéto prípady už rieši polícia a dokonca nie len tá naša, ale taktiež aj chorvátska. Špekulantov je stále viac, zneužívajú dôveru ľudí a ich chuť cestovať.

Slováci môžu pri riešení dovolenky ušetriť
Shutterstock

„Takúto náladu sme začali registrovať po skončení pandémie. Veľmi sa tomu tešíme, že ľudia chcú cestovať a spoznávať, ale na druhej strane si to všimli rôzni špekulanti. Hlavne na sociálnych sieťach je veľmi veľa rôznych ponúk. Sú to indivíduá, ktoré ponúkajú cenovo výhodné pobyty, ktoré sa však nikdy neuskutočnia. A to je problém,“ uviedol Roman Berkes, prezident SACKA.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.