Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.6.2023
sk
Xénia
, Oxana
cz
Jarmil

Slováci sa konečne dočkali. Štát im vráti stovky eur, niektoré Slovenky majú nárok na 830-eurový príspevok

V máji štát poteší viacero slovenských rodín.


Už v predošlých článkoch sme ťa informovali, že Slovákom začnú „cinkať“ na účtoch stovky eur. V prvom prípade sa to týka nízkopríjmových domácností, ktoré minulý rok nedostali inflačnú pomoc. Ide o jednorazovú dotáciu 100 eur. Takisto môžu dostať niektoré rodiny so školopovinnými deťmi opäť jednorazovo 160 eur. Vyplýva to z novely nariadenia vlády SR z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.

Návrh sa dotýka domácností, kde priemerný mesačný príjem za posledného pol roka neprevýšil 1,81-násobok životného minima (424,30 eura) a zároveň im nebola neposkytnutá inflačná pomoc v priebehu minulého roka. O dotáciu budú môcť domácnosti požiadať už v máji, najneskôr do konca júla. Štátny rozpočet bude stáť táto pomoc približne päť miliónov eur.

Mohlo by ťa zaujímať:

Koniec hlúpej zábavy na Slovensku. Ak spravíš túto vec, dostaneš mastnú pokutu vyše 1 600 eur

Žiadosť o dotáciu 160 eur treba doručiť do 15. septembra. Jej vzor bude zverejnený na webovom sídle Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny do 15. augusta. Celkový vplyv na rozpočet verejnej správy predstavuje viac ako 5,48 milióna eur a týka sa približne 50-tisíc domácností.

Príspevok na dieťa

Od mája tohto roka začne príspevok pri narodení dieťaťa v sume 829,86 eura dostávať matka aj na dieťa narodené zo štvrtého pôrodu. Vyplýva to z novely zákona o príspevku pri narodení dieťaťa od poslancov za hnutie OĽaNO na čele s Annou Záborskou, ktorá nadobúda účinnosť od 1. mája tohto roka.

„Novela zákona rozširuje poskytovanie príspevku aj na štvrté dieťaťa narodené tej istej matke v plnej výške oproti v súčasnosti redukovanej výške,“ uviedli predkladatelia.

moderné technológie, problémy, vtipné ilustrácie

Mohlo by ťa zaujímať:

5 problémov, ktoré musíš denne riešiť kvôli moderným technológiám 

peniaze, dotácia, príspevok, euro, štát, Slovensko
Shutterstock

Suma príspevku pri narodení dieťaťa pôvodne dosahovala 829,86 eura, ak ide o dieťa narodené z prvého až tretieho pôrodu. Na dieťa narodené zo štvrtého a ďalšieho pôrodu dostávala matka príspevok v sume 151,37 eura. Ak sa súčasne narodilo viac detí, suma príspevku pri narodení dieťaťa sa zvyšovala o 75,69 eura na každé dieťa. Výšku príspevkov môže vláda zvýšiť nariadením vždy k 1. septembru daného roka.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje