Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Slováci si vydýchnu, inflácia potravín sa takmer zastavila. Tu je prehľad tých, ktoré zlacneli a zdraželi najviac

Bude chlieb predsa len lacnejší?


Inflácia je problém, ktorý trápi celý trh už niekoľko mesiacov. Navýšenie cien sme videli naprieč celým sektorom, avšak azda najviac sme ho pocítili pri potravinách. Tomu by mal byť čiastočne koniec. Ako informujú TV Noviny, inflácia potravín sa výrazne zmiernila, takmer až zastavila.

Ako poukazuje spomínaný portál, najviac to vidieť na rožkoch, kde sa nárast cien zastavil. Výrazná vlna inflácie spôsobila, že sa cena za rožok dostala v priemere až na 11 centov, avšak odvtedy sa už takmer rok nehýbe. Podobne je na tom viac potravín.

Trh sa jasne stabilizuje

Vyzerá to tak, že trh sa začína postupne stabilizovať. Zatiaľ čo niektoré ceny potravín rástli, iné zas klesali, vytvoril sa tak určitý balans. V porovnaní s predošlými mesiacmi si teda môžeme povedať, že zdražovanie (nielen potravín), sa značne spomalilo.

Sú určité potraviny, ktoré výrazne zdraželi a zrejme bude ich cena aj naďalej rásť, avšak rýchlosť, ktorou porastie, je podľa ekonómov v rámci normy. Tu je prehľad tých potravín, ktorým cena stúpala.

2023 – Leto2023/2024 – Zima
Čokoláda (100 g)1,43 €1,5 €
Maslo (125 g)1,67 €1,79 €
Jogurt (150 ml)0,53 €0,55

Potraviny, ktoré oproti minulému roku zdraželi

„Z tradičných potravín stále najviac priplácame za maslo, vyše sedem percent, potom aj za čokoládu, takmer päť percent, a taký ovocný jogurt nás vychádza drahšie o takmer štyri percentá,“ vysvetľuje analytička Eva Sádovská.

Inflácia potravín sa takmer zastavila
Shutterstock

Zdražovanie nie je udržateľné ani pre obchodníkov, a to najmä preto, že ak by ceny naďalej zvyšovali, tak tovar do značnej miery nepredajú. Dôvodom je, že ľudia sa totižto začínajú plne sústrediť na vyhľadávanie akciových produktov, čo môže pre niektorých výrobcov predstavovať riziko. Treba však povedať, že aj obchody si môžu vydýchnuť, keďže takmer 30% inflácia je dnes už, našťastie, minulosťou.

2023 – Leto2023/2024 – Zima
Olej (1 l)2,97 €2,73 €
Margarín (250 g)1,45 €1,25 €
Jablká (1 kg)1,59 €1,39 €

Potraviny, ktoré oproti minulému roku zlacneli

„Medzi položkami, ktoré zlacneli najviac, sú oleje a tuky. Toto je trend, ktorý sme zachytili už počas celého minulého roka. Strop cien sa dosiahol v roku 2022, potom prišlo k pozvoľnému zlacňovaniu, čo je doteraz,“ uvádza Sádovská.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.