Keď sa na chránenom území ocitnú bagre, neveští to nič dobré. Presne tak to nedávno bolo aj na východnom Slovensku, kde ťažká technika úplne zničila okolie Krásnohorskej jaskyne. V jej blízkosti sa totiž rekonštruuje zariadenie na meranie výdatnosti prameňa Buzgó, informovala RTVS. Práve pri ňom sa nachádzali unikátne penovcové kaskády.
„Je to jeden veľký zásah do prírody, ktorý nemá logické zdôvodnenie. Niečo také sa tam vôbec nemalo stať. Je to na území národného parku a v treťom stupni ochrany,“ uviedol jaskyniar a správca Krásnohorskej jaskyne Jaroslav Stankovič.
Slovenský hydrometeorologický ústav poukazoval na chátrajúce monitorovacie zariadenia. K jaskyni boli umiestnené ešte v roku 1958, odvtedy merali výdatnosť prameňa Buzgó. Jaskyňa je navyše zapísaná v zozname UNESCO.
„Boli upozornení na to, že je tam výskyt chráneného druhu živočícha – sadlerianky panónskej. Práce sa mali realizovať tak, aby sa tento druh nepoškodil. Mali sme informáciu, že sa to bude riešiť všetko ručne,“ povedal pre RTVS Ján Kilík, anorganik zo Správy Národného parku Slovenský kras.
Unikát zničili bagre
Penovcové kaskády boli jediné zachované na Slovensku, ich osud však spečatil bager. V prameni sa nachádzali státisíce vzácnych ulitníkov. „Budeme zisťovať rozsah škôd, keď tieto práce ukončia,“ uviedol anorganik Kilík.
„V tesnej blízkosti vstupu do jaskyne prebiehajú výkopové práce na vyvieračke potoka Buzgó. Vašu prehliadku by ale tieto práce nemali ohroziť,“ uviedla jaskyňa na svojej facebookovej stránke.
O spomínaných prácach vraj Správa slovenských jaskýň ani obec nevedeli. Podľa slov starostky obce je momentálne realizácia prác v štádiu šetrenia kompetentných stavebných úradov. Aktuálne sa v areáli Krásnohorskej jaskyne nenachádzajú ťažké stroje, robotníci pracujú manuálne.