Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

V priemere 56 percent slovenských respondentov je náchylných veriť nejakému tvrdeniu, ktoré v sebe zahŕňa konšpiráciu či klamstvo. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zabezpečila organizácia Globsec v rámci publikácie Voices of Central and Eastern Europe: Perceptions of democracy & governance in 10 EU countries (Hlasy strednej a východnej Európy: vnímanie demokracie a vlády v 10 krajinách EÚ).

Faktory, ktoré prispievajú k náchylnosti veriť klamstvám

Z prieskumu ďalej vyplýva, že prostredníctvom logistickej regresie identifikovali päť faktorov, ktoré prispievajú k náchylnosti veriť konšpiráciám a klamstvám.

Medzi tieto faktory patrí ochota zmeniť práva a slobody za iné výhody, podpora autokratického lídra, názor, že médiá nie sú slobodné, tiež nespokojnosť so systémom a nespokojnosť so životom. Slovenskí respondenti spĺňajú tri z piatich daných predpokladov a majú najväčšiu tendenciu veriť konšpiračným teóriám v regióne.

Shutterstock

Skončili sme na konci prieskumu

Zatiaľ čo na Slovensku má tendenciu veriť nejakému tvrdeniu, ktoré zahŕňa konšpiráciu, približne 56 percent respondentov, v prípade Litvy je to 17 percent a v prípade Rakúska 20 percent. Za Slovenskom sa umiestnilo Bulharsko, kde má tendenciu veriť konšpiračným teóriám či klamstvám 48 percent respondentov, v Rumunsku 39 percent opýtaných, v Maďarsku 35 percent, v Poľsku 34 percent, v Estónsku 28 percent a v Lotyšsku 25 percent opýtaných.

Čím starší, tým ľahšie uverí klamstvám

Prieskum ďalej naznačuje, že analytičky zaznamenali pozitívnu koreláciu medzi náchylnosťou veriť konšpiráciám a vekom respondentov. Zatiaľ čo viera v konšpiračné teórie na Slovensku je vysoká všade, medzi vekovými kategóriami ale aj jednotlivými konšpiráciami je rozdiel. Približne 61 percent opýtaných starších ako 65 rokov súhlasili s konšpiratívnymi alebo klamlivými tvrdeniami, ktoré im boli poskytnuté.

Shutterstock

Obľúbenosť stúpla medzi Slovákmi s nízkym vzdelaním

Na rozdiel od veku, v súvislosti s mierou vzdelania, analytičky zaznamenali negatívnu koreláciu. V priemere 61 percent opýtaných Slovákov so základným vzdelaním súhlasilo s pravdivosťou konšpirácií, pričom „iba“ 53 percent s univerzitným vzdelaním.

Z prieskumu tiež vyplýva, že miera viery v konšpirácie medzi respondentmi s nízkym vzdelaním sa významne zvýšila oproti roku 2018. V roku 2018 48 percent respondentov so základným vzdelaním verilo, že o svetových udalostiach rozhodujú tajné skupiny a spolky s cieľom vytvoriť totalitnú svetovládu, pričom v roku 2020 je to 61 percent opýtaných.

Shutterstock

Výsledky analýzy sú založené na prieskumoch verejnej mienky, ktoré sa uskutočnili v marci tohto roka na vzorke od 1000 do 1047 respondentov v desiatich členských štátoch Európskej únie: Rakúsko, Bulharsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko.

Zdroj: SITA / úprava redakcie


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.