cz
Josef, Josefa
, Jozef

Slováci tesne zdolali Kazachov a postup do štvrťfinále stále majú vo svojich rukách

Slovenskí hokejisti v piatok večer viedli 1:0 aj prehrávali 1:2, rozhodli však tri góly v druhej tretine.

Nádej slovenskej hokejovej reprezentácie na vytúžený postup do štvrťfinále majstrovstiev sveta vo Fínsku stále žije, zverenci trénera Craiga Ramsayho v piatkovom súboji helsinskej A-skupine zdolali výber Kazachstanu tesne 4:3.

Slováci majú na svojom konte z piatich duelov šesť bodov a v tabuľke im patrí piata priečka o skóre za štvrtými Dánmi. Slovenskí hokejisti majú pred sebou ešte dve stretnutia, v sobotu večer vyzvú Talianov a v utorok popoludní Dánov.

V jubilejnom 10. vzájomnom súboji sa zrodil ôsmy triumf Slovákov, ktorí dosiahli aj jednu remízu a jednu prehru. V elitnej kategórii MS si títo súperi zmerali sily piatykrát a hráči SR si pripísali piate víťazstvo. V minulosti Kazachov zdolali na svetovom šampionáte aj v rokoch 2005, 2006, 2010 a 2012.

Slovenskí hokejisti síce súpera v prvej tretine prestrieľali a v 13. minúte sa ujali vedenia zásluhou presného zásahu debutanta na tomto fóre Andreja Kollára, no po prvom klaksóne prehrávali 1:2. Kazachovia totiž využili dve presilovky po dvoch netaktických fauloch Kristiána Pospíšila. Ten prvý potrestal gólom Kirill Paňukov a druhý Dmitrij Ševčenko.

TASR

Úplný iný priebeh mala druhá dvadsaťminútovka, aj v nej mali Slováci streleckú prevahu. Boli však omnoho efektívnejší, keď dvoma gólmi potrestali vyšší trest pre Pavla Akolzina. Na 2:2 vyrovnal v 30. minúte delovkou obranca Martin Fehérváry aj s prispením dotyku hokejky brániaceho hráča, v 34. minúte zaistil najtesnejší náskok hokejistom spod Tatier Adam Liška bekhendovým blafákom. Vzápätí defenzíva súpera faulovala mladíka Juraja Slafkovského a nariadené trestné strieľanie práve tento košický rodák premenil blafákom na forhend.

V tretej časti chceli reprezentanti SR kontrolovať náskok a prípadne pridať gólovú „poistku“, no už v 44. minúte inkasovali z hokejky Paňukova. Záver absolvovali slovenskí hokejisti dobre. Súpera napádali a nedovolili sa mu nasťahovať pred gólmana Adama Húsku, dostali sa tam až pri hre bez brankára, no nepodarilo sa im vyrovnať. Na opačnej strane mal veľkú šancu skórovať do opustenej bránky Michal Krištof, no puk z jeho hokejky nebol presný.

Kazachstan – Slovensko 3:4 (2:1, 0:3, 1:0)
Góly:
16. Paňukov (Blacker, Orechov), 18. Ševčenko (Starčenko, Valk), 44. Paňukov (Orechov) – 13. Kollár (Takáč), 30. Fehérváry (Liška, Slafkovský), 34. Liška (Krištof, Húska), 35. Slafkovský (z tr. strieľania)
Vylúčení: 0:3 na 2 min, navyše: Akolzin (Kaz.) 5 min za napadnutie, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hansen (Nór.), Šír (ČR) – Davis (USA), Zunde (Lot)