Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand

Slováci vychádzajú s peniazmi z mesiaca na mesiac. Toľkoto percent si plánuje v najbližších mesiacoch požičať

V porovnaní s jesenným prieskumom sa v súčasnosti mierne mení účel pôžičky.


Postoj obyvateľov Slovenska k využitiu spotrebiteľského úveru sa oproti jeseni minulého roka výraznejšie nezmenil. Pribudlo však tých, ktorí odkladajú svoj cieľ, na ktorý si plánovali požičať. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu, ktorý sa pre mBank zrealizoval prostredníctvom aplikácie Instant Research agentúry Ipsos.

Nad pôžičkou v súčasnosti uvažuje celkovo 25 % opýtaných, z toho 10 % si myslí, že si bude musieť na jar či v lete požičať neplánovane, 9 % má svoj dlhodobý cieľ, ktorý podporí požičanými finančnými prostriedkami, a 6 % si plánuje svoje pôžičky konsolidovať a zvýšiť.

Výsledky prieskumu ukázali, že ďalších 14 % respondentov, ktorí si plánovali požičať, účel pôžičky odkladá, pričom na jeseň minulého roka to bolo 11 %. Štyria z desiatich Slovákov si požičať nepotrebujú a viac ako pätina (22 %) sa zadlžovať odmieta.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že takmer tretina (32 %) opýtaných aktuálne s peniazmi vychádza skôr z mesiaca na mesiac a nevie, ako to bude ďalej. Ďalšia približne pätina (18 %) deklaruje, že obvykle disponuje trojmesačnou finančnou rezervou a zrejme ju postupne využije. Približne pätina (19 %) Slovákov predpokladá, že v najbližšom období bude musieť svoju finančnú situáciu riešiť. Takmer tretina (32 %) uvádza, že jej aktuálne finančné prostriedky postačujú a jej situácia sa výraznejšie nemení.

Slovák, Slovensko, peniaze, euro, pôžička
Shutterstock

V porovnaní s jesenným prieskumom sa v súčasnosti mierne mení účel pôžičky. Zatiaľ čo vlani si najväčšia skupina ľudí plánovala požičať na poplatky či ročné vyúčtovanie za energie, aktuálne dominuje najmä rekonštrukcia, na ktorú si plánuje požičať peniaze 14 % respondentov, pričom na jeseň minulého roka to bolo 11 %.

Určite si prečítaj:

Keď sa darí, tak sa darí. Títo Slováci a Česi nemali práve najlepší deň v práci

Na 10 % z jesenných 8 % vzrástol podiel respondentov, ktorí si plánujú požičiavať peniaze na kúpu auta. Rovnaké percento respondentov plánuje pôžičku na investície do zateplenia, v tomto prípade ich podiel vzrástol o štyri percentuálne body. Naopak, o tri percentuálne body z vlaňajších 12 % sa znížil záujem o pôžičky na poplatky či ročné vyúčtovanie za energie.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje