Severské krajiny majú akési zvláštne čaro. Väčšina z nás si ich predstavuje ako peknú zimnú rozprávku, počas ktorej budeš z tepla domova, prikrytý dekou a s čajom v ruke sledovať cez okno, ako padá sneh či na oblohe tancuje polárna žiara.
Realita je však iná, a vedia o tom aj Slováci, ktorí už dlhodobo žijú v Grónsku, Švédsku a Laponsku. Aj keď si dané krajiny a život tam zamilovali, nie všetko je vždy ružové, no odmenou sú im nádherné výhľady na divokú prírodu a nebeské divadlo v podobe polárnej žiary. Ak ťa zaujíma, ako funguje život v týchto krajinách, čítaj ďalej.
Laponsko, Fínsko
Marcel Skyba žije spolu s jeho priateľkou Emmou a piatimi psami plemena sibírsky husky 360 kilometrov za polárnym kruhom, v Laponsku. „Bývame v najsevernejšej časti Laponska, ktorá už hraničí s nórskymi fjordmi. Ako som spomínal počasie, tak som vedel, že Laponsko ponúka ešte aj v tejto dobe akú-takú garanciu zimy. Bavíme sa však o reálnej zime, nie o zime v Bratislave, kde pri piatich stupňoch kolabuje doprava a zatvárajú školy.“
„Videl som videá na internete, kde ľudia označovali Laponsko, a prišlo mi to ako z rozprávky. Tu, kde bývame, je dokonca najväčšia zima a najviac snehu z celého Laponska. Hovoril mi to jeden Sámi, pôvodný obyvateľ Laponska a chovateľ sobov. Vraj tu zažil aj 3,7 metra snehu a pred dvoma rokmi nameral -48 stupňov. Kdeže som chcel ‚pokoj‘, neexistuje lepšie miesto na život.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovenka na Islande: Život v blízkosti aktívnych sopiek je vzrušujúci, ale aj desivý. Priemerný mesačný plat sa hýbe okolo 700 000 korún
- Slovenská vedkyňa na Antarktíde: Bola som súčasťou najväčšej ženskej expedície vôbec. Plávanie s tučniakmi bolo úžasné
- Slovenka o živote v Amsterdame: Môj prenájom je vyšší ako moja mzda na Slovensku, žije sa tu draho, ale oveľa kvalitnejšie
Osídlenie našej oblasti sú dvaja obyvatelia na 4 štvorcové kilometre. Za polroka sme tu nestretli počas venčenia psov ani živú dušu. Verte mi, že pre človeka, ako som ja, nie je krajší pocit, ako keď ide venčiť psy s tým, že sa s nikým nepoháda. Nemusím sa báť, či pes nezožerie nejakú otravu zo zeme,“ uviedol Marcel v rozhovore.
Aké to je žiť v prostredí, kde nič nie je a pomaly nikoho nestretnete? Kde sú najbližšie služby vzdialené aj stovky kilometrov a v lete sa nikam nedovoláte. Akí sú Laponci? To všetko sa dozvieš v článku nižšie.
Švédsko
Lucy (24) z Ruže pre nevestu si získala priazeň mnohých divákov vďaka svojim humorným hláškam a autentickosti. Aj keď je Slovenka, jej vzhľad evokuje, že sa už narodila vo Švédsku, do ktorého sa presťahovala v 17 rokoch kvôli športu.
„Môj život vo Švédsku by som prirovnala k filmu Pipi Dlhá Pančucha. Pipi nemá rodinu. Matka jej zomrela a otca nikdy nepoznala. Zato má náhradu v podobe vreca plného zlata – symbol švédskeho sociálneho štátu. Taktiež jednou z výhod je rovnosť vo Švédsku, takmer 60 percent absolventov univerzít a takmer polovicu poslancov parlamentu tvoria ženy.
Švédsko má zakotvenú jednu z najštedrejších ‚rodičovských dovoleniek‘ na svete. Má vypracovaný systém komplexnej starostlivosti o deti a samostatné zdanenie manželov, čo podporuje nezávislosť žien. Zároveň patrí stále k najštedrejším sociálnym štátom na celej planéte.
Ako budúca právnička, ktorá v súčasnosti pôsobí na veľvyslanectve v Štokholme, vnímam dôveru Švédov v ich vládu. Vzájomná dôvera je taká hlboká, že krajina sa zaobíde bez kontrolných mechanizmov, ako je ústavný súd. Pozitívom Švédska je aj to, že vidím, ako si Švédi vážia súkromný život a rodinu.
Švédi milujú šport a prírodu, ale nie ľudí. Švédi vôbec nie sú otvorení ako my Slováci alebo Česi. Ja som extrovert a potrebujem kontakt s ľuďmi. Často mi to tam jednoducho chýba. Ale postupom času som si aj na to zvykla. Riešiť všetko individuálne,“ povedala Lucy v rozhovore.
V rozhovore s ňou sa dozvieš, čo ju prekvapilo na živote vo Švédsku, koľko jej trvalo naučiť sa jazyk, ale aj to, ktorú vec by tam turistovi ukázala ako prvú. Celý článok nájdeš nižšie.
Grónsko
Slovenka Adela (26) žije už vyše roka v Grónsku. Pracuje tam ako junior manažérka v hoteli v Ilulissate. Hovorí, že kontrast zelene a ľadu na jednom mieste vám dokáže vyraziť dych.
„Život v Grónsku je omnoho jednoduchší, čo sa týka stresu a uponáhľanosti. Možno aj to je dôvodom, prečo ľudia všade meškajú. (smiech) Domáci stále žijú prevažne tradičným spôsobom, keď sa spoliehajú na nimi vyprodukované zdroje obživy. Najpopulárnejší je lov a rybolov, ktorými sa živí viac ako polovica obyvateľstva.
Z ulovenej zveri neskôr spracúvajú okrem mäsa aj kožu, z ktorej si šijú šaty, či dokonca vyrábajú tradičné grónske kajaky. Ľudia kladú dôraz na rodinu a život samotný. Jednoducho, ak si zdravý, máš rodinu a čo jesť, máš všetko, čo potrebuješ. Na druhej strane, všetko, čo si miestni nedokážu vyprodukovať sami, dovážajú prevažne z Dánska a Islandu. Ak je však more v zime zamrznuté, môžete čakať na nový tovar aj mesiac,“ uviedla Adela v rozhovore.
V rozhovore sa dozvieš, aké boli jej prvé dojmy po príchode do Grónska, čo ju prekvapilo, akí sú miestni obyvatelia, či je život v Grónsku finančne náročný a ako tam trávi svoj voľný čas. Celý rozhovor nižšie.
Prečítaj si teraz všetky príbehy Slovákov v zahraničí za zvýhodnenú cenu v rámci mesačného alebo ročného PREMIUM predplatného s benefitmi 👇
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Aký je život v Laponsku, Grónsku a vo Švédsku
- Akí sú Severania ľudia
- Získaš prístup k exkluzívnemu PREMIUM obsahu (viac ako 75 000 článkov)
- 5 kamarátom môžeš darovať členstvo na mesiac úplne zadarmo
- Všetok obsah uvidíš bez reklám
- Hodnotné benefity, ktoré prevyšujú cenu predplatného
- Odomkneme ti prístup ku kompletnému obsahu hneď piatich portálov – Emefka, Startitup, Fontech, Odzadu a Interez
- Čítaš unikátny obsah z našich sérií Zaujímaví Slováci, Na vlastnej koži, Zákulisie reality show, Slovenka v Kórei, Krimi prípady či Vzťahová poradňa
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom