Slováci žijúci v zahraničí prinášajú tipy pre všetkých, ktorí majú putovné topánky

Asi každý z nás už aspoň raz uvažoval o tom, že by opustil to naše malé, miestami smutné Slovensko a vycestoval by za prácou alebo štúdiom do zahraničia…

Zdroj: Rastislav Bvoc

Láka nás nepoznaná kultúra, príležitosť slušne si zarobiť alebo sa dobre naučiť cudzí jazyk. Často sa však stáva, že mnohých mladých od nových zážitkov v cudzine odradí pocit neistoty z nepoznaného. Avšak taká skúsenosť môže do života priniesť veľa a bola by škoda nevycestovať iba kvôli obavám.

A preto sme sa rozhodli, že ti pomocou tohto článku dáme tipy, napríklad na čo sa treba pripraviť pred cestou, čo nás Slovákov najviac odlišuje od cudzincov a na čo si dávať v zahraničí pozor.

Traveling Season 9 GIF by Curb Your Enthusiasm - Find & Share on GIPHY

Mladý Michalovčan Matúš (24) si to hneď po maturite zamieril do anglického Manchestru. Spočiatku si prešiel ťažkou, fyzicky namáhavou prácou. A kvôli nedostatku financií musel ísť do práce a potom znovu z práce dve hodiny pešo. Čiže spolu štyri hodiny denne. A teraz si spomeň na to, že koľko sa nafrfleš, keď musíš prejsť niekam pár metrov, lebo tam nejde električka.

Trochu iný prípad je Rasťo (25) zo Zvolena, ktorý navštívil 15 krajín a dlhšiu dobu žil v troch z nich. Mladého svetobežníka k cestovaniu inšpirovalo hlavne to, že nemá rád stereotyp, ale naopak – obľubuje spoznávanie nových kultúr a rád objavuje nepoznané kúty sveta. Momentálne pracuje už druhý mesiac ako grafik v Španielsku, konkrétne v čarovnej Valencii. Predtým si vyskúšal na deväť mesiacov život v Amerike, pol roka strávil aj na Erasme v Portugalsku.

Rastislav Bvoc

Do you speak…?

Pokiaľ človek ide niekam a nevie ani ceknúť v reči cudzincov, je to prúser, to ti asi nemusíme zvlášť prízvukovať. A pritom niektorým z nás, keď prídu do kontaktu s niekým zo zahraničia na domácej pôde, prejde hlavou známa veta: „Na Slovensku po slovensky…“ Samozrejme, je to individuálne. Prístup k cudzincom sa u mnohých z nás líši. A rovnako to majú aj v zahraničí.

Rasťo: Domácich najviac poteší ich rodný jazyk, aj keď ho neovládaš perfektne. Ale aspoň nech vidia tvoju snahu. Angličtina je základ, ale napríklad v Španielsku ju ovláda málokto a vo Francúzsku ťa s ňou pošlú do kelu. Prinajhoršom ti pomôže google prekladač, v stave núdze som to tak zvykol riešiť.

Matúš: Je dobré vedieť aspoň nejaký základ, inak to budeš mať ťažké. Tým, čo nevedia angličtinu, dávajú robiť najťažšiu manuálnu prácu. Prešiel som si tým aj ja sám.

Na čo pamätať pred cestou

Rasťo: Pred cestou sa mi vždy oplatilo zabookovať si všetko vopred. Veľa ľudí to robí na poslednú chvíľu a stráca tak veľa peňazí. Napríklad ubytko, ktoré stojí 2 mesiace pred cestou 15 eur, môže byť týždeň pred odchodom trojnásobne drahšie. To isté platí pre dopravu: ak mám niekam letieť, tak sledujem ceny leteniek a kúpim si ich, kým sú lacnejšie, minimálne mesiac vopred.

A hlavne pre dievčatá smerovaná rada: je lepšie si so sebou zobrať menej oblečenia a na mieste si niečo kúpiť. Jednak so sebou nebudete zbytočne vláčiť pol kufra handier, navyše budete mať oblečko ako suvenír.

Matúš: Pokiaľ niekto chce vycestovať do zahraničia, najprv by sa mal informovať, ako to tam chodí a priniesť si so sebou hotovosť, aby mal niečo na štart. Napríklad v Anglicku nepoužívajú občianske preukazy a všetko sa rieši cez takzvaný doklad o adrese.

No nikto ti nič neprenajme, ak nikde nepracuješ, a nikto ti nedá prácu, ak nemáš poistenie. A to zas nedostaneš, ak nedisponuješ potvrdením o adrese. Všetko je to začarovaný kruh, a preto je dobré tu mať pred vycestovaním nejakú spojku, človeka, ktorý tu už žije dlhšie a s takýmito vecami ti pomôže.

Nenechať sa okašlať

Matúš: Keď sme s kamarátkou prišli do Anglicka, ubytovali sme sa u takého podvodníka, ktorý nám sľuboval dvojizbový byt, za ktorý sme si aj zaplatili. No bývali sme v jednoizbovom a mali sme úplne maličkú izbu bez zariadenia. Je dobré, keď máš v zahraničí niekoho, kto tam býva už dlhšie a na koho sa môžeš na začiatku v prípade problémov obrátiť. Ak tam ideš sám a na vlastnú päsť, je to náročný boj.

Rasťo: Odporúčal by som vyhýbať sa miestam, ktoré sú určené pre turistov, pretože tam počítajú s tým, že sa cudzinec nevie tak dobre orientovať a niektorí šikovní predavači sa ťa pokúsia oklamať o peniaze. To isté platí o výmene peňazí v zmenárni. Ja všade v zahraničí platím kartou. V prípade, že potrebujete hotovosť, uprednostnil by som banky, ale tie overené. Je tiež potrebné si stále zisťovať kurz.

Ľudia bez predsudkov

Rasťo: Ľudia zo zahraničia sú väčšinou otvorenejší ako my Slováci, čo sa týka spoznávania nových ľudí. K cudzincom sú vždy priateľskí a veľmi milí. A na druhej strane sú podľa mňa Slováci mnohokrát uzavretejší. Keď vidia niečo nové alebo prípadne iné rasy, hneď cítia strach. Samozrejme, na veľké prívaly turistov majú alergiu aj v zahraničí, napríklad v takej Barcelone majú už cudzincov plné zuby.

Matúš: Na živote v zahraničí sa mi páči najmä sloboda prejavu, ktorá tu panuje. Myslím to v takom zmysle, že tu sa na vás nikto nepozerá čudne, ani keď si dáte v zime do mesta plavky. Ignorujú to. Pričom na Slovensku by to už bola téma hodná článku do bulvárneho denníka.

Vidíš tu homosexuálne páry prechádzať sa ruka v ruke bez ostychu, pestrofarebné tetovania, rôzne piercingy… a nikto sa nad tým nepozastavuje. Slovensko je v tomto, podľa môjho názoru, zaostalá krajina.

Rastislav Bvoc

Zážitky ostanú v hlave dlhšie ako nové adidasy

Rasťo: Návštevy cudzích krajín, či už sa tam plánuješ presťahovať alebo ísť len na výlet, prinášajú mnoho benefitov. Na spoznanie krajiny ti však nestačia štyri dni, odporúčam tam pobudnúť viac mesiacov, ak máš na to, samozrejme, podmienky.

Získaš spomienky a zážitky, ktoré majú nevyčísliteľnú hodnotu, na rozdiel od hmotných vecí, ktoré ti vydržia dva, prípadne tri roky. Rozšíria sa ti obzory a na niektoré veci získaš úplne iný pohľad. V každej krajine majú niečo, čo ťa môže inšpirovať a vylepšiť tvoju životnú úroveň aj doma.

Rastislav Bvoc

Matúš: Získal som kamarátov z rôznych krajín po celom svete, s ktorými sme sa síce nevideli dlhšiu dobu, ale kedykoľvek ich môžem prísť navštíviť a mám miestneho sprievodcu zadarmo. Takto je spoznávanie krajiny oveľa, oveľa lepšie a aj z toho ohľadu, že ti ukážu miesta, ktoré by si inak nevidel. A, samozrejme, ušetríš na hoteli.

Pokiaľ ťa chlapci inšpirovali k cestovaniu, tak nás to teší. A ak nie, tak na Slovensku máme množstvo krásnych miest, kam sa dostaneš za menší peniaz. A užiť si to môžeš takisto.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
12
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
EMEFCARTOON: Každý zvlášť

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME