V spoločnosti Telekom pristúpili k zmene a faktúry klientom posielajú z novej mailovej adresy. Informuje o tom portál Živé. V dnešnom svete, v ktorom sú internetové podvody mimoriadne rozšírené, mohli byť týmto krokom niektorí zákazníci zmätení.
Podvodníci sa totiž často vydávajú za reprezentantov známych firiem a žiadajú od zákazníkov peniaze. Podvodné maily pritom posielajú z odlišných adries, ktoré sa od tých oficiálnych v niektorých detailoch odlišujú. Iste teda viacerým zákazníkom Telekomu napadlo, že môže ísť o podobný prípad.
Spoločnosť však zmenu adresy oficiálne oznámila a potvrdila. Namiesto adresy noreply@telekom.sk budú faktúry prichádzať z adresy faktury@telekom.sk. Pokiaľ ti teda z nej prišiel mail, nemusíš sa báť žiadneho podvodu či phishingového útoku.
„Doteraz sme vám zasielali faktúry cez e-mail z adresy noreply@telekom.sk. Túto adresu sme však zmenili a odteraz vám budú e-maily prichádzať z novej: faktura@telekom.sk,“ potvrdil Telekom. A prečo k zmene vlastne pristúpil? Cieľom má byť zjednodušenie identifikácie faktúr v e-mailovej schránke, ako aj prispenie k väčšej prehľadnosti elektronickej komunikácie medzi operátorom a zákazníkmi.
Podvodníci sú stále sofistikovanejší
Internetoví podvodníci sú stále prefíkanejší a niekedy je náročné ich odhaliť. Polícia preto upozorňuje, aby si zákazníci zachovali ostražitosť a nakupovali len z overených stránok. Niektoré podvodné stránky sa snažia maskovať a navonok sa tvária ako nejaký známy e-shop.
Často však podvrh môžeš odhaliť podľa ich nedokonalej štylistiky. Phishingové útoky zvyknú zahŕňať aj e-maily či SMS správy s falošnými odkazmi na platbu či sledovanie objednávky. V takýchto prípadoch je dôležité nezadávať na tieto podozrivé weby žiadne citlivé údaje (napríklad číslo platobnej karty či heslá) a neotvárať prílohy od podozrivých adries.

S rozvojom umelej inteligencie sa rozmohli aj rôzne deepfake podvody. Len nedávno facebooková stránka Hoaxy a podvody upozornila na falošné video s premiérom Robertom Ficom. Ten dôchodcom sľuboval viac ako tristo eur. Stačilo len vyplniť formulár. Ak to niekto urobil, poslal svoje citlivé informácie priamo podvodníkom.
Tí sa často zameriavajú práve na seniorov, keďže predstavujú citlivú skupinu, ktorá nemusí byť v moderných technológiách až taká zbehlá. Vďaka tomu sa môžu stať terčom zločincov. Všetky informácie, s ktorými človek príde na sociálnych sieťach do styku, by tak mal dôkladne overovať.