Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Slovák jazdí po meste v luxusnom aute s kontroverzným EČV. Nápis ľudí pobúril

Podľa exministra Naďa by to malo byť trestným činom.


Auto na východnom Slovensku pobúrilo verejnosť. Konkrétne vozidlo v Košiciach svojím evidenčným číslom (EČV) vyvolalo vlnu pobúrenia. Ide o nové vozidlo značky BMW X7.

Slovák, ktorému auto patrí, si zvolil veľmi kontroverzný nápis, ktorý môže odkazovať na vojnu na Ukrajine. Na prípad upozornil košický Korzár.

Po zmene pravidiel v roku 2023 sa už na poznávacích značkách nemusí uvádzať skratka okresu. Táto zmena dáva slobodu majiteľom vozidiel zvoliť si v podstate akúkoľvek kombináciu písmen či čísel, ak nejde o nič hanlivé a urážajúce. Mnohí sú tak veľmi kreatívni a stretnúť sa dá s hocijakým bizarným či vtipným EČV.

Tento prípad však nie je vôbec bizarný, ale kontroverzný. Policajti však usúdili, že EČV spĺňa požiadavky, a nevidia v ňom problém.

Na aute značky BMW X7 sa nachádza EČV v tvare „MOCKBAZ“. V slovenčine tento výraz nič neznamená, ak ho však prenesieme do azbuky, zistíme, že znamená Moskva. Okrem toho názov dopĺňa aj písmeno „Z“. Písmeno je symbolom vojny na Ukrajine, ktorá trvá už takmer dva roky.

Toto písmeno bolo na začiatku konfliktu viditeľné hlavne na ruských tankoch. Časom sa však začalo objavovať aj v online svete a k symbolu sa hlásia aj oficiálne inštitúcie.

Čo na to polícia a majiteľ vozidla?

V paragrafe 421 Trestného zákona sa píše: „Kto podporuje alebo propaguje skupinu osôb alebo hnutie, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.“

Polícia v tom problém nevidí. „Evidenčné číslo nebolo posúdené ako nesúladné s ustanoveniami zákona o cestnej premávke,“ citoval portál Korzár hovorkyňu Denisu Bárdyovú.

Odkiaľ sa vzali ešpezetky? Toto si o poznávacích značkách áut pravdepodobne nevedel

Mohlo by ťa zaujímať:

Odkiaľ sa vzali ešpézetky? Toto si o poznávacích značkách áut pravdepodobne nevedel

Majiteľ vozidla pre redakciu košického Korzáru uviedol: „Prežil som najkrajšie obdobie svojho života práve v Moskve. Podľa môjho názoru je to najkrajšie a najviac rozvinuté mesto na svete. Precestoval som desiatky hlavných miest, ale tak krásne vybudované ako Moskva som ešte nevidel.“

K situácii sa vyjadril aj bývalý minister obrany Jaroslav Naď. „Z právneho hľadiska si majiteľ vozidla nepochybne vedel obhájiť tieto akože nič neznamenajúce písmená na evidenčnom čísle. Obhájiť cielené a vedomé propagovanie ruského vojnového režimu je už náročnejšie. Vozidlo s takouto značkou by určite nemalo byť na našich cestách,“ cituje Korzár vyjadrenie Jaroslava Naďa.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.