Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 25.3.2023
sk
Marián
cz
Marián
, Marian, Marius
Zdroj: ©Shutterstock

Slovák Lukáš navštívil za rok vyše 200 hradov. Toto je podľa neho TOP 10 tých najzaujímavejších

Čo ho najviac napĺňa na jeho koníčku?

Volá sa Lukáš Maleček, narodil sa v Trenčíne a pracuje vo Viedni v oblasti gastronómie. Výnimočný je však tým, že medzi jeho záľuby patrí navštevovanie hradov. „Som rodený Trenčan, takže hrad som mal každý deň na očiach. Cestovať po nich som začal s rodinou asi pred troma rokmi, keď sme už navštívili všetky ZOO v okolí a hľadali sme nové tipy na výlety.“ Postupne tak preskúmali hrady v Trenčianskom kraji.

Potom však prišla pandémia a Lukáš musel nedobrovoľne zostať dlhšie v Rakúsku. Počas voľna mu napadlo, že by mohol objavovať tamojšie hrady. „Ani som sa nenazdal a za pár týždňov som ich navštívil vyše tridsať. Po návrate domov som v tom pokračoval,“ povedal. A tak sa začal činiť aj na sociálnych sieťach, kde ho veľa ľudí pozná pod prezývkou Lovec hradov.

Cestovaniu sa venuje celoročne. Vždy, keď má voľno, snaží sa niekam ísť. Niekedy dokonca aj pred prácou. „Ráno vstanem skôr a vyberiem sa hľadať nové zaujímavé miesto. Niekedy je chuť väčšia, inokedy si doprajem aj pár dní bez výletov.“ Ako tvrdí, jeho maximum bolo desať navštívených lokalít za deň. Tomu však predchádzala kvalitná príprava a plánovanie.

Lukáš Maleček, cestovateľ, Slovák, Slovensko, hrady a zámky, TOP 10 najkrajších hradov, rozhovor
Lukáš Maleček

Štyri stovky hradov

Lukáš stihol dodnes navštíviť až 420 hradov, hradísk a opevnení v siedmich krajinách – na Slovensku, v Česku, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku, Taliansku a Slovinsku. „Minulý rok som navštívil približne 200 hradov, niektoré z nich viackrát. Hrady si síce rátam, no nejde mi o žiadne rekordy.“ Snaží sa síce navštíviť čo najviac lokalít, avšak kvôli tomu, aby svoje zážitky a tipy mohol posúvať ďalej.

„Moja rodina je na prvom mieste, ale bez cestovania už prakticky nemôžem existovať.“ Preto spravil kompromis a na svoje výlety berie celú rodinu vrátane dvoch psov. Zaujímavosťou je, že jeho deti už navštívili cez 150 hradov. To sa každému školákovi zrejme nepodarí.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje